RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Ważna data w relacjach Polski z Ukrainą. „Najważniejszy krok w kierunku rozpadu ZSRR”

2 grudnia mija 30 lat od momentu uznania przez Polskę niepodległej Ukrainy. – To był historyczny moment nie tylko dla narodu ukraińskiego, ale też dla historii Europy; najważniejszy krok do rozpadu Związku Radzieckiego – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Dyplomata spotkał się w czwartek ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, wiceministrem Mykołą Toczyckim. Na konferencji prasowej wiceszefów MSZ podkreślano wsparcie dla europejskich aspiracji Ukrainy.

Rosja przygotowuje zamach stanu na Ukrainie. Zełenski podaje datę [WIDEO]

Agencja Bloomberga informuje, że żołnierze oraz sprzęt wojskowy trafiają na Krym od zeszłego tygodnia. Wcześniej czołgi oraz inny ciężki sprzęt...

zobacz więcej

Jak przypomniał Przydacz, 1 grudnia 1991 roku na Ukrainie odbyło się referendum niepodległościowe. Pytanie było tylko jedno: „Czy zgadza się Pan/Pani z Aktem ogłoszenia niepodległości Ukrainy?”.

– Ponad 90 proc. Ukraińców wypowiedziało się (pozytywnie – red.) na temat suwerenności ich państwa. Polska była pierwszym państwem, który uznał niepodległość Ukrainy. To historyczny moment nie tylko dla narodu ukraińskiego, ale też dla Europy – podkreślił wiceszef MSZ Polski.

Jak wskazywał, zdaniem analityków był to najważniejszy krok do rozpadu Związku Radzieckiego.

Niepodległość Ukrainy została przez Polskę uznana 2 grudnia 1991 r.

Zobacz także: Doradca Merkel: Niemcy zadbały, by pozbawić Ukrainę szans na wstęp do UE i NATO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej