
„Nieustające wakacje”, „Inaczej niż w raju”, „Poza prawem”, „Mystery Train”, „Noc na ziemi”, „Truposz”, „Kawa i papierosy” w reżyserii Jima Jarmuscha będzie można zobaczyć w ramach przeglądu ”7xJarmusch”. Wydarzenie potrwa od 2 do 19 grudnia w stołecznym kinie Iluzjon.
W Warszawie odbyła się uroczysta premiera filmu „Lokatorka”. To dramat sensacyjny inspirowany sprawą niewyjaśnionej do dzisiaj śmierci warszawskiej...
zobacz więcej
Jak podkreślono w informacji przesłanej PAP, Jarmusch to „amerykański buntownik o europejskiej wrażliwości”. „Egzystencjalista, poeta, kinofil, muzyk rozkochany w jazzie i rocku. Twórca obdarzony abstrakcyjnym poczuciem humoru – Jim Jarmusch to niekwestionowany król kina niezależnego” – dodano.
Wczesne filmy Jarmuscha są lakonicznie, chropowate, o szczątkowej fabule i ascetycznych środkach artystycznych, zanurzone w cierpkim poczuciu humoru. „Jego kino jest tak odrębne, że mogłoby stanowić osobny gatunek” – napisano. Czerpiąc inspirację z dzieł twórców francuskiej Nowej Fali – Jeana-Luca Godarda i Jeana-Pierre'a Melville'a, minimalistyczny styl Jarmuscha przedkłada nastrój nad strukturę narracyjną i łączy amerykańską tradycję filmową z wpływami europejskimi oraz japońskimi. „Jego długie, leniwe ujęcia tworzą bardziej przestrzeń dla przypadkowych spotkań, małych gestów i ulotnych aktów intymności niż dla sztywnych ograniczeń fabuły” – dodano.
Jarmuscha interesują ludzie żyjący na marginesie Ameryki – pozbawieni korzeni outsiderzy, niezsynchronizowani ze współczesnym światem. Tacy są też bohaterowie debiutanckich „Nieustających wakacji” (1980) i przełomowego w karierze reżysera „Inaczej niż w raju” (1984) – zagubieni, młodzi ludzie wędrujący po ulicach i miejskich zaułkach bez konkretnego celu. Własnymi ścieżkami chadzają trzej pechowi więźniowie z „Poza prawem” (1986), jak i japońscy turyści szukający ducha Elvisa Presleya w filmie „Mystery Train” (1989). Zagubieni w czasie i przestrzeni zdają się także pasażerowie i kierowcy taksówek w „Nocy na ziemi” (1991) oraz całe pokolenie „Kawy i papierosów” (2003). Z kolei William Blake, tytułowy „Truposz” (1995), to synonim artysty osobnego.
W czwartek, 2 grudnia, zaprezentowany zostanie film „Nieustające wakacje”. Przedstawia on dwa i pół dnia z życia Alliego Parkera – chłopaka, który nie skończył szkoły, nie pracuje, nie ma domu, i który mówi o sobie: „Jestem w pewnym sensie turystą... turystą na nieustających wakacjach”. Miejscem, które „zwiedza” podczas niekończących się włóczęg, jest Nowy Jork, a dokładnie jego peryferyjne, zdegradowane dzielnice. Natomiast w piątek widzowie będą mogli zobaczyć „Inaczej niż w raju”. „Kultowy film Jarmuscha, jeden z najwspanialszych filmowych portretów outsiderów. Rzecz o nudzie, alienacji i dryfowaniu przez życie, a nawet pochwał bierności - wszak bohaterowie tej opowieści ponoszą porażkę wówczas, gdy ulegną złudzeniu, że życie i kino wymagają zwrotów akcji” – wskazano w informacji prasowej.
Robbie Ryan otrzymał Złotą Żabę w konkursie głównym Festiwalu EnergaCamerimage za zdjęcia do filmu „C’mon, C’mon” w reżyserii Mike’a Millsa....
zobacz więcej