RAPORT

Wojna na Ukrainie

7xJarmusch. Filmy „króla kina niezależnego” w stołecznym Iluzjonie

„Truposz” z Johnnym Deppem to najmroczniejszy film Jima Jarsmuscha (fot. mat.pras.)
„Truposz” z Johnnym Deppem to najmroczniejszy film Jima Jarsmuscha (fot. mat.pras.)

„Nieustające wakacje”, „Inaczej niż w raju”, „Poza prawem”, „Mystery Train”, „Noc na ziemi”, „Truposz”, „Kawa i papierosy” w reżyserii Jima Jarmuscha będzie można zobaczyć w ramach przeglądu ”7xJarmusch”. Wydarzenie potrwa od 2 do 19 grudnia w stołecznym kinie Iluzjon.

Kulisy zbrodni. Film „Lokatorka” już po premierze [WIDEO]

W Warszawie odbyła się uroczysta premiera filmu „Lokatorka”. To dramat sensacyjny inspirowany sprawą niewyjaśnionej do dzisiaj śmierci warszawskiej...

zobacz więcej

Jak podkreślono w informacji przesłanej PAP, Jarmusch to „amerykański buntownik o europejskiej wrażliwości”. „Egzystencjalista, poeta, kinofil, muzyk rozkochany w jazzie i rocku. Twórca obdarzony abstrakcyjnym poczuciem humoru – Jim Jarmusch to niekwestionowany król kina niezależnego” – dodano.

Wczesne filmy Jarmuscha są lakonicznie, chropowate, o szczątkowej fabule i ascetycznych środkach artystycznych, zanurzone w cierpkim poczuciu humoru. „Jego kino jest tak odrębne, że mogłoby stanowić osobny gatunek” – napisano. Czerpiąc inspirację z dzieł twórców francuskiej Nowej Fali – Jeana-Luca Godarda i Jeana-Pierre'a Melville'a, minimalistyczny styl Jarmuscha przedkłada nastrój nad strukturę narracyjną i łączy amerykańską tradycję filmową z wpływami europejskimi oraz japońskimi. „Jego długie, leniwe ujęcia tworzą bardziej przestrzeń dla przypadkowych spotkań, małych gestów i ulotnych aktów intymności niż dla sztywnych ograniczeń fabuły” – dodano.

Jarmuscha interesują ludzie żyjący na marginesie Ameryki – pozbawieni korzeni outsiderzy, niezsynchronizowani ze współczesnym światem. Tacy są też bohaterowie debiutanckich „Nieustających wakacji” (1980) i przełomowego w karierze reżysera „Inaczej niż w raju” (1984) – zagubieni, młodzi ludzie wędrujący po ulicach i miejskich zaułkach bez konkretnego celu. Własnymi ścieżkami chadzają trzej pechowi więźniowie z „Poza prawem” (1986), jak i japońscy turyści szukający ducha Elvisa Presleya w filmie „Mystery Train” (1989). Zagubieni w czasie i przestrzeni zdają się także pasażerowie i kierowcy taksówek w „Nocy na ziemi” (1991) oraz całe pokolenie „Kawy i papierosów” (2003). Z kolei William Blake, tytułowy „Truposz” (1995), to synonim artysty osobnego.W czwartek, 2 grudnia, zaprezentowany zostanie film „Nieustające wakacje”. Przedstawia on dwa i pół dnia z życia Alliego Parkera – chłopaka, który nie skończył szkoły, nie pracuje, nie ma domu, i który mówi o sobie: „Jestem w pewnym sensie turystą... turystą na nieustających wakacjach”. Miejscem, które „zwiedza” podczas niekończących się włóczęg, jest Nowy Jork, a dokładnie jego peryferyjne, zdegradowane dzielnice. Natomiast w piątek widzowie będą mogli zobaczyć „Inaczej niż w raju”. „Kultowy film Jarmuscha, jeden z najwspanialszych filmowych portretów outsiderów. Rzecz o nudzie, alienacji i dryfowaniu przez życie, a nawet pochwał bierności - wszak bohaterowie tej opowieści ponoszą porażkę wówczas, gdy ulegną złudzeniu, że życie i kino wymagają zwrotów akcji” – wskazano w informacji prasowej.

Złote Żaby dla filmów „C’mon, C’mon” i „Hiacynt” na Festiwalu EnergaCamerimage

Robbie Ryan otrzymał Złotą Żabę w konkursie głównym Festiwalu EnergaCamerimage za zdjęcia do filmu „C’mon, C’mon” w reżyserii Mike’a Millsa....

zobacz więcej

Czarna komedia


W niedzielę na miłośników kina czeka film „Poza prawem” – czarna komedia, której akcja rozgrywa się na amerykańskim Południu. „Amerykańskie Południe to obszar spenetrowany przez Tennesse Williamsa i amerykańskie »czarne« kryminały z lat czterdziestych. »Poza prawem« jawi się w tym kontekście, jako ostentacyjny anty-kryminał” – napisano. Z kolei we wtorek na miłośników kina czeka „Mystery Train”. Akcja zbudowanego z pozornie niezależnych epizodów filmu rozgrywa się w podupadłym hotelu Arkada w Memphis w stanie Tennessee – rodzinnym mieście Elvisa Presleya. To tu zatrzymują się na chwilę bohaterowie opowieści: dwójka japońskich turystów, podróżująca śladami swoich muzycznych idoli, Włoszka, która w Stanach straciła męża, a także Amerykanka, która rozstała się właśnie ze swoim angielskim chłopakiem.

W piątek 19 grudnia kino Iluzjon pokaże „Noc na ziemi”. „5 taksówek. 5 miast. Jedna noc” – tak w skrócie można określić fabułę filmu. „Podróż z bohaterami podszytego czarnym humorem, zanurzonego w świetle miejskich latarni i neonów filmu, rozpoczynamy wieczorem w Los Angeles, by podążać przez nocny Nowy Jork, Paryż, Rzym i przywitać blady, zimowy świt w Helsinkach” – zaznaczono w informacji prasowej.

W przedostatnim dniu przeglądu będzie można zobaczyć „Truposza” z Johnnym Deppem. Jest to – jak określił sam Jarmusch – „psychodeliczny western”. Czarno-biały „Truposz” jest jednym z najmroczniejszych filmów Jarmuscha. Ostatniego dnia przeglądu filmowego, 19 grudnia, zaprezentowany zostanie natomiast film „Kawa i papierosy”. Jak po latach mówił Jim Jarmusch, ten film powstał dla przyjemności. Film składa się z jedenastu epizodów, które można porównać do jedenastu piosenek z albumu muzycznego. „Każda jest o czymś innym, ale słuchane po kolei tworzą niepowtarzalną, wspólną aurę. Ich motywem przewodnim są oczywiście kofeina i nikotyna: nieodzowni towarzysze mniej lub bardziej istotnych rozmów i krótkich przerw. Bo bardziej, niż smakiem, kawa i papierosy pozwalają delektować się oferowanym w pakiecie z nimi czasem” – czytamy. Przeglądowi „7x Jarmusch” towarzyszy wyjątkowa oprawa graficzna. Jak podkreślono w informacji prasowej, „całość przeglądu promuje artystyczny plakat autorstwa wybitnego grafika Andrzeja Klimowskiego, jednego z czołowych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu”. Wznowiony został także nakład stworzonych przez Klimowskiego w latach 90. pięciu oryginalnych plakatów do wczesnych filmów Jarmuscha, zaś do filmów „Truposz” i „Kawa i papierosy” artysta wykonał całkowicie nowe plakaty, które dopełniają cykl.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Na początku lat 90. dzięki zabiegom Romana Gutka polska publiczność miała szansę po raz pierwszy zapoznać się z twórczością Jarmuscha i zobaczyć jego wczesne filmy na wielkim ekranie. W swojej 25-letniej historii Gutek Film wprowadzał do kin również nowsze tytuły amerykańskiego mistrza, takie jak „Ghost Dog: Droga samuraja” (1999), „Tylko kochankowie przeżyją” (2013), „Paterson” (2016) czy „Gimme Danger” (2016).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej