RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Musimy przestać udawać, że unijny system handlu emisjami działa bez zarzutu”

Minister Anna Moskwa w Brukseli (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)
Minister Anna Moskwa w Brukseli (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Nie możemy już udawać, że unijny system handlu uprawnieniami do emisji (ETS) jest świetnie funkcjonującym systemem – oświadczyła w Brukseli przed rozpoczęciem posiedzenia Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. – System albo powinien być mocniej kontrolowany tymi narzędziami, które są, albo są potrzebne nowe narzędzia – postulowała.

Dekarbonizacja energetyki: tak drożeją uprawnienia do emisji CO2. Co na to resort klimatu?

W ciągu ostatnich pięciu lat ceny na polskich aukcjach uprawnień do emisji CO2 w ramach unijnego systemu ETS wzrosły ponad dziewięciokrotnie. I nie...

zobacz więcej

Dziennikarze pytali polską minister o pomysły, jak w przyszłości zapobiec gwałtownym wzrostom cen energii.

– Nie możemy już udawać, że ETS jest świetnie funkcjonującym systemem. To, co się teraz zdarzyło, pokazuje, że o ile kilka lat wcześniej ten system i jego podstawy miały sens, to dzisiaj, patrząc na skalę i na sposób jego funkcjonowania, wymaga on głębokiej reformy, a nie tylko drobnych zmian, refleksji i kolejnych raportów, które są przygotowywane – odpowiedziała minister Anna Moskwa.

– Jednym z elementów, któremu trzeba się bliżej przyjrzeć, jest udział instytucji finansowych. Dzisiaj ETS, emisje stają się rodzajem niekontrowanej waluty. Przypominam, że chodzi tu o rynek energii i o odbiorców, w tym odbiorców wrażliwych. Więc ten system albo powinien być mocniej kontrolowany tymi narzędziami, które są, albo są potrzebne nowe narzędzia – wyjaśniła szefowa resortu klimatu i środowiska.


Zobacz także: Propozycje legislacyjne KE „zmienią sposób, w jaki mieszkamy i handlujemy”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej