RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tworzy szopki z zapałek. Największą przygotował dla papieża Franciszka [WIDEO]

Stworzył dla papieża Franciszka największą na świecie szopkę z zapałek. Mimo to wciąż nie brakuje mu zapału do pracy. Najnowsze dzieła niepełnosprawnego artysty Przemysława Kozłowskiego podziwiać można podczas wystawy w Szubinie (woj. kujawsko-pomorskie). To szansa na spotkanie z twórcą jeszcze przed wyjazdem do Watykanu. – To jest szopka z 20 520 zapałek, boczne ściany są ażurowe, każda zapałka jest układana pęsetą, tam jest już na przykład pięć czy sześć warstw – przedstawia swą pracę artysta w rozmowie z TVP3 Bydgoszcz.

Wizyta papieża na Cyprze i w Grecji: Dialog z prawosławiem i kwestia migracji

Dialog z prawosławiem, migracja i spotkanie z małymi wspólnotami katolickimi to główne tematy rozpoczynającej się w czwartek podróży papieża...

zobacz więcej

Stacja zwraca uwagę, że to tylko jedna z 14 szopek bożonarodzeniowych, które Kozłowski stworzył w ostatnim roku. By dzieła powstały, łącznie skleił ponad 300 tys. zapałek.

– Każda jest inna, każda jest różnego rozmiaru, nawet dach się różni. Starałem się, żeby każda szopka była inna – opowiada artysta.

Zapałki to całe jego życie. Wykleja od lat. Rok temu stworzył największą szopkę na świecie z ponad 260 tys. zapałek.

Artysta zawsze przy sobie ma pomocników – mamę i żonę. – Obieramy zapałki razem z Przemka żoną Magdą. Ja jeszcze lakieruję. Jestem bardzo dumna z Przemka, że on tak się poświęcił – mówi Barbara Kozłowska, mama artysty.

Efekty pracy artysty podziwiać można do 2 grudnia w Muzeum Ziemi Szubińskiej. I choć do świąt Bożego Narodzenia jeszcze trochę czasu, to wystawa cieszy się dużą popularnością.

– Młodzież zwraca uwagę na liczbę zapałek, starsi wspominają swoje prace, gdy jeszcze jako młodzi ludzie w ramach zajęć technicznych w szkole podstawowej wykonywali jakieś budynki, szopki, ale nigdy nie pokusiliby się o coś takiego – wskazuje Kamila Czechowska, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W sobotę wystawa zawita do Sicienka. To ostatnia szansa na spotkanie z artystą, który 14 grudnia wyruszy do Watykanu wraz z ekipą TVP3 Bydgoszcz, by przekazać największą szopkę z zapałek papieżowi Franciszkowi. – Chcę pokazać, że gdy czegoś się mocno chce i się marzy, to marzenie się spełni. Dziękuję Panu Bogu i tym, którzy mi pomagają. Tak. Naprawdę o tę szopkę się modliłem... – podkreśla twórca.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej