RAPORT

Wojna na Ukrainie

Powstanie Centrum Badań nad Polakami i Żydami ratującymi ofiary totalitaryzmów

Centrum Badań nad Polakami i Żydami na KUL (fot. Shutterstock/ Robson90)
Centrum Badań nad Polakami i Żydami na KUL (fot. Shutterstock/ Robson90)

W najbliższych tygodniach na KUL zostanie utworzone Centrum Badań nad Polakami Ratującymi Żydów i Żydami Ratującymi Polaków w czasach drugiej wojny światowej i komunizmu – poinformował rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski. Centrum będzie samodzielną jednostką badawczą funkcjonującą w strukturze uniwersytetu.

Archeolodzy odkryli starożytną twierdzę. „Nigdy nie widziałem czegoś takiego”

Izraelscy archeolodzy odsłonili ruiny hellenistycznej fortecy, która, jak mówią, została zniszczona podczas powstania Machabeuszy przeszło 2100 lat...

zobacz więcej

Rektor KUL-u wyjaśnił, że prowadzone są konsultacje z różnymi środowiskami i tworzone plany na najbliższe lata.

– Powstały już publikacje dotyczące wzajemnej pomocy Polaków i Żydów w czasach totalitaryzmów, ale istnieje potrzeba ujęcia tej kwestii całościowo, wprowadzenia metodologii naukowej i pogłębionych badań. To zasadnicze sprawy w historii obu narodów w XX wieku. Nasz uniwersytet podejmie te zagadnienia, także w odpowiedzi na prośby, które do nas docierają – powiedział ks. prof. Kalinowski.

Zaznaczył, że Centrum będzie współpracowało z podmiotami zewnętrznymi, w tym z zagranicznymi. Wydawane publikacje będą tłumaczone na angielski i hebrajski.

– Chcemy, by efekty pracy badawczej Centrum docierały również do młodych ludzi, stąd wykorzystywane będą nowe technologie komunikacyjne tak, by sposób przekazu był zgodny ze współczesnymi trendami – poinformował rektor KUL-u. Podał, że jednym z pierwszych projektów będzie multimedialna Encyklopedia Polaków Ratujących Żydów i Żydów Ratujących Polaków w wersji tradycyjnej i internetowej.

Ks. prof. Kalinowski poinformował także, że przy Centrum funkcjonowała będzie rada naukowo-programowa, do której zaproszeni zostaną przedstawiciele środowiska żydowskiego. Zaznaczył, że inicjatywę KUL-u wspiera przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem bp Rafał Markowski.

Katolicki Uniwersytet Lubelski powstał w 1918 r. Na 51 kierunkach kształci niemal 10 tys. studentów i doktorantów, w tym prawie tysiąc osób z zagranicy. Kadrę naukowo-dydaktyczną stanowi 1076 osób, w tym 435 samodzielnych pracowników naukowych.

Czytaj także: Polacy ratowali Żydów i razem z nimi ginęli. Prawda, która oburzyła Brylskiego

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej