RAPORT

Wojna na Ukrainie

Baseballowa liga MLB zawieszona. Poszło o pieniądze

Nie wiadomo, czy sezon 2022 się odbędzie (fot. Pixabay)
Nie wiadomo, czy sezon 2022 się odbędzie (fot. Pixabay)

W czwartek o północy czasu amerykańskiego rozpoczął się pierwszy od ćwierć wieku lokaut w zawodowej Major League Baseball (MLB). To efekt braku porozumienia w sprawie nowego układu zbiorowego pracy między właścicielami klubów a stowarzyszeniem graczy.

Pięcioboiści protestują przeciwko usunięciu jazdy konnej

Aż 667 obecnych i byłych zawodników pięcioboju nowoczesnego, w tym medaliści olimpijscy, podpisało się pod listem, w którym wzywają światowe władze...

zobacz więcej

Ogłoszenie lokautu skutkuje wstrzymaniem wszelkiej aktywności zawodników wobec klubów, w tym między innymi podpisywania kontraktów przez tak zwanych wolnych agentów, transferów, nawet brakiem możliwości korzystania z obiektów treningowych.

– Pomimo naszych maksymalnych wysiłków, aby zawrzeć umowę ze stowarzyszeniem graczy (MLBPA), nie byliśmy w stanie dojść do porozumienia i przedłużyć trwającego już 26 lat pokoju dotyczącego układu zbiorowego pracy. Stąd decyzja o lokaucie – ogłosił komisarz MLB Rob Manfred.

Jak dodał, ostatnia propozycja klubów opiewała na sumę 1,4 mld dolarów za sezon.

„Lokaut to zawsze dramatyczne rozwiązanie”


W oświadczeniu Związku Zawodowego Zawodników MLB można przeczytać, że lokaut to zawsze dramatyczne rozwiązanie, niezależnie od terminu.

„Taki jest jednak wybór właścicieli. To decyzja obliczona na zakończenie negocjacji i wreszcie zmuszenie graczy do zrzeczenia się praw i korzyści. To nie jest nowa taktyka. Byliśmy już wcześniej stawiani pod ścianą, a wielokrotnie stawaliśmy na wysokości zadania, kierując się wypracowaną przez lata solidarnością” – podkreślono w komunikacie MLBPA. Według doniesień medialnych, wśród głównych tematów spornych są zarówno kwestie sportowe, jak i finansowe. Do tych pierwszych należy zaliczyć np. dążenie władz klubów i ligi do rozszerzenia fazy play off, a w drugim obszarze są między innymi podatek od luksusu, naliczany od kwot przekraczających limit wynagrodzeń (tzw. salary cup) i możliwy dolny limit płac.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
To pierwszy lokaut w MLB od czasu strajku baseballistów w sezonie 1994/95. Wówczas konieczne okazało się przedwczesne zakończenie rozgrywek, opóźnienie kolejnych, za czym poszedł spadek frekwencji na obiektach i zainteresowania kibiców po wznowieniu rywalizacji.

Początek sezonu 2022 zaplanowany jest na marzec, a obozy przygotowawcze mają się rozpocząć w połowie lutego. – Trudna i mająca wielkie konsekwencje decyzja o lokaucie nie oznacza wcale, że przyszłoroczne rozgrywki zostaną anulowane – zaznaczył szef MLB.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej