RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Co z sędziami, którzy klaskali Tuskowi? Zaradkiewicz o postępowaniu dyscyplinarnym

Sędzia SN Kamil Zaradkiewicz (fot. PAP/Marcin Obara)
Sędzia SN Kamil Zaradkiewicz (fot. PAP/Marcin Obara)

Powinni być apolityczni, niezawiśli i niezależni, a oklaskami i na stojąco witali szefa największej partii opozycyjnej. „W kontekście ostatnich wydarzeń z udziałem sędziów karkołomne są nachalne usiłowania zrobienia ze mnie polityka czy »politycznego nominata«” – oceniła na Twitterze sędzia Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz. Zaznaczył, że liberalne media wytykają mu się powołanie go przez prezydenta RP, a tego samego „zarzutu” nie stawiają pozostałym 10 tysiącom polskich sędziów.

Sędziowie klaskali Tuskowi. „Wpisałem się w konwencję”

Sędziowie i prokuratorzy, kojarzeni z ulicznych demonstracji, oklaskiwali szefa Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska po jego wystąpieniu na...

zobacz więcej

Sędziowie, prokuratorzy i przedstawiciele Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, kojarzeni z ulicznych demonstracji, oklaskiwali szefa Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska przed i po jego wystąpieniu na urodzinach Komitetu Obrony Demokracji.

„Komentarz sędziego z wieloletnim stażem dotyczący imprezy politycznej z udziałem sędziów: Gdybym coś takiego zrobił kilka lat temu, to miałbym wszczęte postępowanie dyscyplinarne zanim bym wrócił z tej imprezy do domu” – zacytował w sieci dr hab. Kamil Zaradkiewicz, sędzia Sądu Najwyższego.

Jak ocenił, w kontekście ostatnich wydarzeń z udziałem sędziów „karkołomne są nachalne usiłowania zrobienia z niego polityka czy »politycznego nominata«”.

Zobacz także:  KOD, sędziowie i prokuratorzy przywitali Tuska. Pomylili jego funkcję w UE

„Właśnie przeczytałem w zagranicznej gazecie, że rzekomo jestem po określonej stronie politycznej, bo na stanowisko sędziego powołał mnie Prezydent RP. Doprawdy paradne! Ciekawe co na to pozostałych 10 tysięcy polskich sędziów” – skomentował.

Artykuł 179 Konstytucji RP wskazuje bowiem, że „sędziowie są powoływani przez Prezydenta Rzeczypospolitej, na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, na czas nieoznaczony”.

PO: sędzia sam uznaje, kiedy jest niezawisły


Donald Tusk wziął w sobotę udział w konwencji Komitetu Obrony Demokracji. Gdy wyczytano jego nazwisko, oklaskiwali go wszyscy zgromadzeni goście, w tym sędziowie Waldemar Żurek i Paweł Juszczyszyn, którzy od kilku lat przekonują, że są bezstronni i niezależni, a w swojej pracy nigdy nie kierują się sympatiami politycznymi.

Ochojska kolejną gwiazdą białoruskiej TV? Lawina komentarzy ws. skandalu na granicy

„Ochojska pozazdrościła Sterczewskiemu i Jachirze sławy w telewizji. Białoruskiej” – napisał na Twitterze wiceszef MSWiA Błażej Poboży. „Ruszyła,...

zobacz więcej

Szefa PO witali również aktywiści Lotnej Brygady Opozycji znani z łamania prawa, dewastowania pomników, wulgarnego języka i częstych starć z policją.

Zobacz także:  Łukasz Piebiak: „Iustitia” oraz „Themis” to sędziowskie przybudówki partyjne

W ocenie byłego wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka, to dowód na upolitycznienie stowarzyszeń sędziowskich. – To przybudówki partyjne i to określonej partii politycznej, której liderem jest Tusk – przekonywał Piebiak w rozmowie z wpolityce.pl.

– Reforma wymiaru sprawiedliwości jest potrzebna; jeżeli jej nie będzie, to po prostu będzie dyktatura sędziów celebrytów – powiedział minister w KPRM Michał Wójcik w Polskim Radiu 24.

Innego zdania byli przedstawiciele Platformy Obywatelskiej. – Każdy sędzia sam uznaje, kiedy jest niezawisły, a kiedy nie. Jeżeli oni uważają, że to nie ma wpływu na ich orzecznictwo, mogą uczestniczyć – ocenił poseł PO Robert Kropiwnicki w RMF FM.

Co ważne, zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych - sędzia Przemysław W. Radzik - podjął już w tej sprawie czynności wyjaśniające.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej