RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Można odwrócić siwienie? Naukowcy zwrócili uwagę na jeden czynnik

Dotąd uważano, że procesu siwienia raczej nie można odwrócić. Badacze z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku odkryli jednak, że niekiedy włosy samoistnie odzyskują naturalny kolor. Związane jest to z poziomem stresu. Ustalono także, że proces starzenia, którego symptomem jest siwienie, jest bezpośrednio związany z naszym dobrostanem.

Aspiryna a podwyższona niewydolność serca. Przeprowadzono nowe badania

Stosowanie aspiryny wiąże się z wyższym o 26 proc. ryzykiem niewydolności serca u osób z co najmniej jednym czynnikiem predysponującym do...

zobacz więcej

Portal TVP Nauka opisał wyniki badań opublikowane na łamach „eLife”. Naukowcy zebrali grupę ochotników liczącą 14 osób w różnym wieku i o różnym pochodzeniu etnicznym, następnie opracowali technikę, która umożliwiła analizę subtelnych zmian w pigmencie włosa na jego długości.

Okazało się, że u dziesięciu uczestników badania włosy odzyskiwały naturalny kolor w pewnych okresach życia – na przykład kiedy byli na wakacjach. Proces odwrócenia siwienia był najbardziej zauważalny u osób w wieku około 30 lat. Wtedy siwienie poszczególnych włosów jest w najwyższym stopniu odwracalne. Z badań wynika, że w starszym wieku jest to już raczej niemożliwe.

Naukowcy zbadali również dokładniej korelację pomiędzy siwymi fragmentami włosa a doświadczeniem życiowym badanych. Obliczyli na podstawie średniego wzrostu włosów, kiedy nastąpiła zmiana w pigmentacji. Następnie porównali to z historią stresujących wydarzeń w ostatnich latach życia uczestników eksperymentu. Na przykład jedna z kobiet miała siwy fragment czarnego włosa odpowiadający czasowo rozpadowi jej małżeństwa i przeprowadzce. Wyniki jednoznacznie potwierdzają hipotezę, że stres wpływa na procesy starzenia się.

Wyciągnięto wniosek, że włosy są poniekąd nośnikiem informacji o naszym życiu. – Jest to raczej bezsprzeczne, że włosy w pewien sposób kodują część naszej biologicznej historii. Włosy wyrastają z ciała, a następnie krystalizują się w stabilną strukturę, która niesie pamięć o naszej przeszłości – mówi Martin Picard, jeden z autorów badania.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W psychobiologii znany jest tak zwany syndrom Marii Antoniny. Oznacza nagłe posiwienie spowodowane głębokim stresem. Nazwa zjawiska wywodzi się od francuskiej królowej, która – według podań – podczas próby ucieczki w czasie rewolucji została pojmana i w ciągu jednej nocy jej włosy zmieniły kolor na zupełnie biały. Naukowcy tłumaczą takie zjawisko mechanizmami autoimmunologicznymi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej