RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wykład na UJ odwołany po hejcie transaktywistów. W tle sprawa Margot

Transpłciowi studenci kontrolują debatę na Uniwersytecie Jagiellońskim (fot. arch.PAP/Łukasz Gągulski)
Transpłciowi studenci kontrolują debatę na Uniwersytecie Jagiellońskim (fot. arch.PAP/Łukasz Gągulski)

Transpłciowi aktywiści zablokowali wykład kryminolog dr Magdaleny Grzyb, jaki na początku grudnia miała wygłosić na Uniwersytecie Jagiellońskim. Sprawę opisuje „Gazeta Wyborcza”, przytaczając reakcje transaktywistów. Rzecz w tym, że temat jej wykładu nawet nie dotyczył transpłciowości.

UJ, studenci i „teoria gender”. Zaniepokojony prof. Legutko pisze list do rektora

List otwarty do rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego opublikował europoseł PiS prof. Ryszard Legutko. Zdecydował się na ten krok w związku z...

zobacz więcej

Wykład miał się odbyć 7 grudnia w ramach kampanii „16 dni przeciw przemocy ze względu na płeć”. Spotkanie dr Magdaleny Grzyb ze studentami Uniwersytetu Jagiellońskiego miało dotyczyć kryminologicznych aspektów zabójstw kobiet i mężczyzn.

Wykład odwołany z powodu „odmiennych poglądów”


We wtorek jeden ze współorganizatorów wydarzenia, należąca do Koła Naukowego Studentów Psychologii UJ Sekcja Psychologii Sądowej poinformowała, że odwołuje spotkanie z doktorką. Powód, jaki oficjalnie podano, to „brak zgody na przejawy transfobii w przestrzeni uniwersyteckiej” i odmienne poglądy.

Wykład współorganizowała m.in. organizacja społeczności LGBT TęczUJ. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, awantura wokół wykładu dr Grzyb na UJ wybuchła na kanwie zarzutów stawianych kryminolog przez aktywistów – oskarżono ją o transfobię i terfizm (TERF – tłum.: radykalna feministka wykluczająca osoby transpłciowe).


Zobacz także: Transpłciowi studenci UJ wybiorą imię, którym ma posługiwać się wykładowca

„Niebinarność nie jest walką o równość”


Chodzi o ubiegłoroczne wypowiedzi dr Grzyb na łamach „Kultury liberalnej”, tuż po zatrzymaniu Michała Sz. „Margot” („GW” wyjaśnia w tym miejscu swoim czytelnikom: „Margot jest osobą niebinarną, urodziła się jako mężczyzna”). Grzyb stwierdziła wówczas: „Czy każdy mężczyzna, nawet seryjny gwałciciel, czy domowy kat, jeśli powie, że czuje się kobietą, to też ma prawo domagać się osadzenia w celi z kobietami, często ofiarami właśnie takich panów?”. W jej opinii niebinarność nie jest walką o równość, ale utrwalaniem seksistowskiego myślenia o płci.

„Fioletowa rewolucja” atakuje: „Terfiary”


Ernest Figiel, przedstawiany przez gazetę jako transpłciowy student UJ, karany przez komisję dyscyplinarną UJ za wpisy na Twitterze, nie kryje satysfakcji z odwołania wykładu. W kolejnych wpisach pisze o „terfiarach” i deklaruje się jako „hunwejbin fioletowej rewolucji transpłciowej” oraz „typotypiara (ale bardziej typ)”. Dr Magdalena Grzyb nie komentuje sprawy do czasu zajęcia stanowiska przez władze Uniwersytetu Jagiellońskiego. W czwartek uczelnia ma wydać oświadczenie.

Zobacz także: Asystentka posła Razem zwolniona. Chciała nazywania kobiet „kobietami”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej