RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szef Pentagonu krytykuje Chiny za prace nad bronią hipersoniczną

Szef Pentagonu Lloyd Austin (fot. Rod Lamkey-Pool/Getty Images)
Szef Pentagonu Lloyd Austin (fot. Rod Lamkey-Pool/Getty Images)

Dążenie Chin do posiadania broni hipersonicznej zwiększa napięcia w regionie; musimy mieć zdolność do obrony przed potencjalnymi zagrożeniami – oświadczył szef Pentagonu Lloyd Austin po dorocznym spotkaniu z ministrem obrony Korei Płd. Suh Wukiem.

Generał ostrzega przed rosyjską bronią. „USA nie są w stanie się przed nią obronić”

Szef Dowództwa Strategicznego USA (STRATCOM) generał John Hyten oświadczył, że Chiny i Rosja „agresywnie” pracują nad hipersonicznymi pociskami...

zobacz więcej

Na spotkaniu w Seulu Austin i Suh dyskutowali na temat wyzwań związanych z rosnącą potęgą wojskową Chin i ewoluującym zagrożeniem nuklearnym i rakietowym ze strony Korei Północnej – podają AP i Yonhap.

– Mamy obawy dotyczące zdolności militarnych, do jakich Chińska Republika Ludowa wciąż dąży (...). Dążenie do tych zdolności zwiększa napięcia w regionie – powiedział Austin, odnosząc się do testu broni hipersonicznej, który według władz USA Chiny przeprowadziły w lipcu.

–To podkreśla, dlaczego uznajemy ChRL za wiodące wyzwanie dla nas. Będziemy w dalszym ciągu utrzymywać zdolności do obrony i odstraszania przed szeregiem potencjalnych zagrożeń ze strony ChRL dla nas i naszych sojuszników – dodał minister obrony USA.

Dążenie Chin do rozwoju potęgi wojskowej i pozbawienia USA dominującej pozycji w Azji wywołuje niepokój w Waszyngtonie. Według ekspertów testowany w lipcu pocisk hipersoniczny został opracowany w celu wyminięcia amerykańskiej obrony przeciwrakietowej – podała agencja AP.

Zobacz także: Szef Pentagonu chce „wiarygodnego odstraszania” Chin

„To wygląda i pachnie jak GRU”. Amerykanie o tajemniczych atakach na dyplomatów

Rosyjski wywiad wojskowy jest głównym podejrzanym o serię niewyjaśnionych dotąd ataków na amerykańskich dyplomatów w różnych częściach świata –...

zobacz więcej

Pekin zaprzeczył, że testowano broń hipersoniczną. Według chińskich władz próba dotyczyła pojazdu kosmicznego wielokrotnego użycia, a nie pocisku.

Po raz pierwszy we wspólnym komunikacie z dorocznego spotkania ministrów obrony USA i Korei Płd. wspomniano o konieczności utrzymania pokoju i bezpieczeństwa w Cieśninie Tajwańskiej, co analitycy uznają za zapowiedź rozszerzenia współpracy sojuszników na obszary poza Półwyspem Koreańskim – podała z kolei agencja Yonhap.

Południowokoreańska agencja podkreśla, że Austin i Suh wykonali też pierwszy krok w kierunku aktualizacji planów na wypadek wojny, by wzmocnić zdolności bojowe w obliczu zmieniającego się zagrożenia nuklearnego i rakietowego ze strony Korei Płn.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Zatwierdzone przez ministrów „wytyczne planowania strategicznego” pokazują „determinację sojuszników, by rozwijać wspólne zdolności militarne, aby odpowiedzieć na różne scenariusze wojny, w tym użycie przez Koreę Północną zarówno broni nuklearnej, jak i konwencjonalnej” – ocenia Yonhap.

Czytaj także: Chińskie testy rakietowe z użyciem hipersonicznego pocisku budzą obawy USA


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej