RAPORT

Wojna na Ukrainie

Morawiecki ostro ws. reparacji. Padła konkretna kwota. Co na to Niemcy?

Premier Mateusz Morawiecki o reparacjach od Niemiec (fot. PAP/Leszek Szymański)
Premier Mateusz Morawiecki o reparacjach od Niemiec (fot. PAP/Leszek Szymański)

– Polska poniosła ogromne straty na skutek monstrualnych zbrodni niemieckich – powiedział premier Mateusz Morawiecki i ocenił, że sprawa reparacji za II wojnę światową powinna zostać w końcu uregulowana. Jak czytamy, kwota może sięgać nawet biliona dolarów.

Ochojska kolejną gwiazdą białoruskiej TV? Lawina komentarzy ws. skandalu na granicy

„Ochojska pozazdrościła Sterczewskiemu i Jachirze sławy w telewizji. Białoruskiej” – napisał na Twitterze wiceszef MSWiA Błażej Poboży. „Ruszyła,...

zobacz więcej

Do tematu reparacji premier Mateusz Morawiecki odniósł się w rozmowie z „Super Expressem”. „Dosłownie w tych dniach podpisałem zarządzenie o powołaniu Instytutu Strat Wojennych. Chcemy, aby wszelkie analizy, które do tej pory dzięki pracy Zespołu Parlamentarnego zostały wykonane, w najbliższych kilku miesiącach mogły przynieść właściwy efekt” – powiedział.

Przypomniał, że w wyniku wojny „Polska poniosła ogromne straty na skutek monstrualnych zbrodni niemieckich”.

Zobacz także:   Premier: Polska podtrzymuje roszczenia ws. reparacji wojennych

„Polsce i Polakom zagrabiono niewyobrażalnie wielki majątek. Naszym obowiązkiem jest o te straty, o ten utracony majątek się upominać” – zaznaczył.

„Ale to nie tylko majątek. Straciliśmy sześć milionów ludzi. Morze łez naszych matek, morze krwi naszych ojców. Straciliśmy wolność, straciliśmy niepodległość, straciliśmy szansę na normalny rozwój gospodarczy. Wolna i niepodległa Polska nie może przejść nad taką hekatombą do porządku dziennego” – powiedział premier.

USA ostrzegają Rosję. „Atak na Ukrainę będzie miał poważne konsekwencje ekonomiczne”

Mamy dowody na to, że Rosja planuje znaczne agresywne działania militarne przeciwko Ukrainie, a także działania mające zdestabilizować ten kraj od...

zobacz więcej

Kiedy będzie raport?


Przypomnijmy, że w 2017 r. została powoła sejmowa komisja w celu ustalenia zniszczeń wojennych w Polsce. Jej przewodniczący Arkadiusz Mularczyk już w ubiegłym roku ogłosił zakończenie prac.

Według Morawieckiego komisja została jednak poproszona o uzupełnienie informacji. „Raport będzie gotowy do lutego” – zapowiedział premier.

Zobacz także:   Ukraina żąda reparacji od Niemiec. Przypominają terror i punktują Schrödera

Według wcześniejszych polskich szacunków, opartych na inwentaryzacji z 1946 r. plus odsetki, szkody wynoszą ok. 800 mld euro. Coraz częściej pada jednak także kwota biliona dolarów.

W II wojnie światowej życie straciło od czterech do sześciu milionów Polaków. Dzięki nowemu instytutowi badawczemu Polska chce uzasadnić swoje roszczenia o odszkodowania za szkody wyrządzone przez niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej i raz na zawsze zamknąć temat rozliczeń za wydarzenia z lat 1939-45.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej