RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Smak Świąt dla obrońców granicy”. Ruszyła zbiórka [WIDEO]

Na granicę polsko-białoruską z całego kraju płynie wsparcie dla służb mundurowych. Sytuacja nadal nie jest stabilna, więc niewykluczone, że żołnierze, policjanci i pogranicznicy będą musieli zostać w rejonie przygranicznym dłużej. Smak świąt ma im zapewnić akcja „Smak Świąt dla obrońców granicy” – informuje TVP3 Bydgoszcz.

MON: Bądźcie nadal z Nami, jesteśmy dla Was!

Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej informuje: Każdego dnia otrzymujemy liczne wyrazy solidarności oraz propozycje wsparcia dla żołnierzy...

zobacz więcej

Wspierają 1. Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej, pracują w patrolach, na posterunkach kontrolnych, a także służą pomocą w oświetlaniu terenu. Przy granicy polsko-białoruskiej żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Bydgoszczy wykonują wiele zadań. Do wyjazdu szykuje się już trzecia zmiana żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej – operatorów bezzałogowych statków powietrznych. Żołnierze-ochotnicy – tak jak wszyscy mundurowi – potrzebują wsparcia.

– Wsparcie jest bardzo ważne i co ważne, odczuwalne, ponieważ tych słów wsparcia, gestów jest coraz więcej. W ubiegłym tygodniu odbieraliśmy kartki od dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych powiatu tucholskiego w Gostycynie i Żalnie. Każde wsparcie ze strony społeczeństwa w obecnej chwili jest bardzo ważne dla naszych żołnierzy – mówi por. Paweł Banasiak, oficer prasowy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Bydgoszczy.

Kartki do żołnierzy


Kartki do żołnierzy trafiły także ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Koronowie. Teraz do służb mundurowych na granicy polsko-białoruskiej trafią pierniki i inne wypieki. Stanie się tak dzięki akcji „Smak Świąt dla obrońców granicy” zorganizowanej przez Klub Prawicy Bydgoskiej i Fundację Bezpieczny Świat.

– Pierniki mogą być pieczone w domu. Szkoła w Łochowie na przykład włączyła się też w akcję, gdzie dzieciaki będą piekły te pierniki z rodzicami, z babciami i przyniosą je gotowe. Chcemy pokazać, że mieszkańcy kujawsko-pomorskiego są solidarni, są z nimi, że pamiętamy, że ich wspieramy – zaznacza prezes Fundacji Bezpieczny Świat Magdalena Florek. Do akcji może włączyć się każdy. Zrobiła to już między innymi Szkoła Gastronomiczna w Bydgoszczy, regionalne koła gospodyń wiejskich oraz niepełnosprawni. Do biura Fundacji Bezpieczny Świat przy ul. Dolina 35 w Bydgoszczy można przynosić gotowe wypieki, pierniki lub potrzebne produkty: przyprawy korzenne lub do pierników. Organizatorzy liczą na pomoc regionalnych dostawców mąki i tłuszczu.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację na granicy polsko-białoruskiej, mundurowi, w tym żołnierze WOT, mogą spędzić w rejonie przygranicznym również okres świąteczny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej