RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Powstała darmowa aplikacja ochrony rodzicielskiej mOchrona

Powstała rodzicielska mOchrona (fot. Shutterstock/Perfect Wave)
Powstała rodzicielska mOchrona (fot. Shutterstock/Perfect Wave)

Bezpłatne narzędzie mOchrona, które umożliwia wsparcie w ustalaniu reguł dotyczących korzystania z internetu i aplikacji oraz daje rodzicom dostęp do informacji o aktywności dziecka na jego urządzeniu, udostępnił państwowy instytut badawczy NASK.

Pendrive w stylu Jamesa Bonda. Niechciany eksploduje

Firma Rostec State Corporation zamierza wprowadzić na rynek pamięć typu flash (podłączaną przez port USB) z wbudowanym detonatorem, który może...

zobacz więcej

Aplikacja ochrony rodzicielskiej dostępna jest na smartfony, tablety i komputery.

Jak poinformował NASK, mOchrona to typowa aplikacja ochrony rodzicielskiej – czyli narzędzie, które umożliwia wsparcie w ustalaniu reguł dotyczących korzystania z internetu i aplikacji oraz daje rodzicom dostęp do informacji o aktywności dziecka na jego urządzeniu: smartfonie, tablecie, komputerze. Działa poprzez połączenie – sparowanie sprzętów rodzica i dziecka.

Konto rodzica, zabezpieczone kodem PIN, pozwala na wybór kategorii stron internetowych i aplikacji, do których dziecko nie powinno mieć dostępu, np. bo zawierają treści niebezpieczne lub nieodpowiednie dla jego wieku. Możliwe jest ustalanie wyjątków. NASK zapewnia, że cały proces jest intuicyjny i prosty w obsłudze.

Niebezpieczne treści zablokowane


W mOchronie domyślnie zablokowano kategorie stron i aplikacji zawierające treści nielegalne oraz powszechnie uznawane za szkodliwe dla najmłodszych użytkowników internetu. W tym są te przedstawiające przemoc i agresję czy promujące zachowania niebezpieczne dla zdrowia. Z komunikatu wynika, że jeśli dziecko chce skorzystać z treści, na które nie otrzymało zgody, może wysłać do rodzica prośbę o jej udzielenie, a ten – zaakceptować ją lub odrzucić. Gdy cokolwiek w sieci wzbudzi niepokój dziecka, ma ono do dyspozycji przycisk S.O.S.

Przesyłał zdjęcia i filmy pornograficzne. Myślał, że to 12-latka

59-latka podejrzanego o pedofilię zatrzymali oświęcimscy policjanci – podał rzecznik małopolskiej policji mł. insp. Sebastian Gleń. Namierzyli go...

zobacz więcej

Po jego naciśnięciu rodzic otrzyma odpowiednie powiadomienie i będzie mógł skontaktować się z dzieckiem i sprawdzić, co się stało.

Aplikacja może pomóc także w diagnozowaniu problemów, np. tych związanych z nadużywaniem urządzeń cyfrowych przez dzieci. Dzięki danym zawartym w raportach rodzic dowie się, ile czasu dziecko poświęca na poszczególne aktywności – aplikacje czy media społecznościowe. Jeśli coś wzbudzi jego obawy, ma szansę zareagować.

„Pamiętajmy o tym, że przy wprowadzaniu zasad związanych z korzystaniem z internetu zawsze kluczowa jest rozmowa. Jeśli jako rodzic decydujesz się na korzystanie z aplikacji ochrony rodzicielskiej, wytłumacz dziecku, dlaczego to robisz. Jeśli to możliwe – wspólnie ustalcie reguły. Warto się upewnić, że dziecko rozumie, skąd wynikają takie, a nie inne ustawienia” – powiedziała cytowana w komunikacie ekspertka ds. edukacji cyfrowej NASK Anna Borkowska.

Wyniki badania „Nastolatki 3.0”


NASK przypomniał, że z najnowszego badania „Nastolatki 3.0” wynika, że znaczna grupa dzieci rozpoczyna samodzielną przygodę z internetem w wieku 7–8 lat. Co piąty badany nastolatek (20,5 proc.) przyznał, że miał już w tym wieku do dyspozycji telefon umożliwiający połączenie z siecią. Część respondentów wskazała, że własne urządzenie z dostępem do internetu – telefon (3,4 proc.), komputer (9,5 proc.) – miała nawet przed ukończeniem szóstego roku życia.

Aplikacja powstała w ramach programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE), który jest realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK pod nadzorem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i wspófinansowany z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) na lata 2014-20.

Czytaj także: Agresja w internecie przybiera na sile. „Trzeba z nią walczyć”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej