RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rtęć w owocach skraca życie? Najnowsze badania naukowców

Wpływ rtęci w owocach na życie (fot. Shutterstock/Alexey_M)
Wpływ rtęci w owocach na życie (fot. Shutterstock/Alexey_M)

Niskie do umiarkowanego narażenie na rtęć, w tym narażenie związane ze spożyciem owoców morza, nie wydaje się mieć związku z podwyższonym ryzykiem śmiertelności ogólnej lub związanej z chorobami układu krążenia – wynika z badań, o których informuje pismo „JAMA”.

Aparat wielkości ziarnka piasku pomoże w diagnostyce

„Obiektyw” z metamateriału zintegrowany z siecią neuronową pozwolił skonstruować kamerę fotograficzną, którą ledwie widać gołym okiem, ale która...

zobacz więcej

Choroba sercowo-naczyniowa (CVD) jest główną przyczyną zgonów w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. W poprzednich prospektywnych badaniach kohortowych wykazano, że większe spożycie owoców morza wiąże się ze zmniejszeniem śmiertelności ogólnej i związanej z CVD.
B Wytyczne dla Amerykanów zalecają spożywanie owoców morza w ilości co najmniej osiem uncji (ponad 226 gramów) lub dwóch porcji tygodniowo dla dorosłych.

Istnieje jednak obawa, że spożycie owoców morza jest głównym źródłem narażenia na rtęć w życiu codziennym. Choć wiadomo, że owoce morza zawierają korzystne dla serca kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA), wiele osób decyduje się ograniczyć spożycie owoców morza z obawy przed narażeniem na rtęć.

Pojawiające się dowody wskazują, że narażenie na obecne w środowisku substancje chemiczne może sprzyjać rozwojowi chorób serca. Jednak powiązania środowiskowego narażenia na rtęć z CVD i jego czynnikami ryzyka budzą kontrowersje, prawdopodobnie z powodu różnic w poziomach narażenia na rtęć.

Wojny grzybów na polach. Biotechnologia może ograniczyć substancje rakotwórcze

Nieszkodliwe dla zdrowia gatunki grzybów mogą ograniczyć występowanie na polach uprawnych grzybów wytwarzających rakotwórcze aflatoksyny konkurując...

zobacz więcej

Wczesne badania wśród uczestników z Europy Północnej lub Inuitów z Nunavik (ekspozycja na rtęć w stopniu umiarkowanym do wysokiego, np. średnie stężenie rtęci we krwi 10,0 μg/l ) wykazały, że większa ekspozycja na rtęć była związane z wyższym ryzykiem CVD i związanymi z nim czynnikami ryzyka oraz wyższym ryzykiem śmiertelności związanej z CVD i z jakiejkolwiek przyczyny. Jednak takie ustalenia nie zostały potwierdzone w ostatnich badaniach dotyczących populacji USA.

Badanie kohortowe przeprowadzili naukowcy z University of Iowa, University of Tennessee oraz chińskich uniwersytetów w Hefei, Jinnig i Wuhan. Objęło reprezentatywną próbę 17 294 dorosłych Amerykanów. Średnia wieku wyniosła 45,9 lat; 9217 (53,3 proc.) stanowiły kobiety. Przeciętne stężenie rtęci we krwi wynosiło 1,62 mikrograma (μg) na litr.

Analiza danych nie wykazała związku między wzrostem spożycia owoców morza o równowartość jednej uncji (około 28 gramów) dziennie a śmiertelnością z jakiejkolwiek przyczyny, w tym związanej z układem sercowo-naczyniowym (CVD). Również poziom rtęci we krwi nie był związany ze śmiertelnością z jakiejkolwiek przyczyny lub z powodu CVD.

Uzyskane wyniki mogą stanowić podstawę dla przyszłych wytycznych zdrowia publicznego dotyczących narażenia na rtęć, spożycia owoców morza i promocji zdrowia układu krążenia.

Czytaj także: Po zniknięciu dużych roślinożerców sawanny zaczęły płonąć

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej