RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Korea Północna się zbroi. Szef Pentagonu: To destabilizacja sytuacji w regionie

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin gości w Seulu (fot. PAP/EPA/KIM HONG-JI / POOL)
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin gości w Seulu (fot. PAP/EPA/KIM HONG-JI / POOL)

Programy zbrojeniowe i rakietowe Korei Płn. w coraz większym stopniu destabilizują sytuację w regionie – oświadczył na konferencji prasowej w Seulu sekretarz obrony USA Lloyd Austin po rozmowach z południowokoreańskim ministrem obrony Suh Wookiem.

USA usuwają rosyjskich dyplomatów. „Zrównanie reguł”

Wicerzeczniczka Departamentu Stanu Jalina Porter potwierdziła informacje, że 27 rosyjskich dyplomatów wraz z rodzinami będzie musiało opuścić kraj...

zobacz więcej

Do czynników destabilizujących Austin zaliczył rozwijanie przez Pjongjang rakiet balistycznych oraz prace nad ofensywnymi systemami broni, w tym bronią nuklearną.

Austin wezwał Koreę Północną do dialogu podkreślając, że dyplomacja, wsparta wiarygodnym potencjałem odstraszającym, to najlepsze sposoby rozładowania napięć na Półwyspie Koreańskim. Dodał, że celem USA pozostaje „pełna denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego”.

Austin oraz przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów sił zbrojnych USA gen. Mark Milley przybyli do Seulu na doroczne rozmowy z partnerami południowokoreańskimi. Według Agencji Reutera dotyczyły one m.in. rewizji planów operacyjnych na wypadek konfliktu zbrojnego z Pjongjangiem.

Jak oświadczył po rozmowach Suh Wook, strona amerykańska zobowiązała się do utrzymania wojsk USA w Korei Południowej na obecnym poziomie, czyli 28 500 żołnierzy.

Suh dodał, że obie strony osiągnęły postęp w ustaleniu warunków przekazania kontroli dowódczej nad połączonymi siłami w wypadku konfliktu zbrojnego, Korei Południowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej