RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wizyta papieża na Cyprze i w Grecji: Dialog z prawosławiem i kwestia migracji

W kościele parafialnym papież Franciszek spotka się z migrantami (fot. Getty Images)
W kościele parafialnym papież Franciszek spotka się z migrantami (fot. Getty Images)

Dialog z prawosławiem, migracja i spotkanie z małymi wspólnotami katolickimi to główne tematy rozpoczynającej się w czwartek podróży papieża Franciszka na Cypr i do Grecji. W nowej fali pandemii pielgrzymka, która potrwa do poniedziałku, będzie przebiegać przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

Aly Götz: Większość Niemców nie ma pojęcia, jak potworne represje stosowano w Polsce

– Terror w Polsce był ekstremalny, większość moich rodaków nie ma pojęcia o skali represji – powiedział niemiecki historyk Goetz Aly, autor książki...

zobacz więcej

Mówiąc o wizycie na Cyprze i w Grecji papież powiedział w przeddzień podróży: „Odwiedzę umiłowanych mieszkańców tych krajów bogatych w historię, duchowość i kulturę. Będzie to podróż do źródeł wiary apostolskiej i braterstwa między chrześcijanami różnych wyznań”.

Razem z nim podróżować będzie ponad 70 wysłanników mediów. Wszyscy mają przepustki sanitarne wystawione na podstawie szczepienia przeciwko COVID-19, a większość jest już po trzeciej dawce. Zaszczepiony jest też papież i jego współpracownicy.

Franciszek odleci z Rzymu o godzinie 11 samolotem nowych włoskich linii ITA i po trzech godzinach lotu przybędzie na lotnisko w Larnace na Cyprze.

Papież Franciszek na Cyprze


Pierwszym punktem programu jego wizyty będzie spotkanie z duchowieństwem w katedrze maronickiej w stolicy kraju Nikozji. Następnie odbędzie się oficjalna uroczystość powitania papieża w Pałacu Prezydenckim i spotkanie z szefem państwa Nikosem Anastasiadisem. Tam również Franciszek wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz i społeczeństwa.

W piątek papież złoży wizytę arcybiskupowi Chryzostomowi II, zwierzchnikowi Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego. W prawosławnej katedrze spotka się ze Świętym Synodem Kościoła Prawosławnego. Przed południem odprawi mszę na stołecznym stadionie. W kościele parafialnym spotka się z migrantami. Jak zapowiedziały już władze w Nikozji, po wizycie papieża grupa migrantów ma zostać przewieziona z Cypru do Włoch. Watykan tych informacji na razie nie potwierdził, wyjaśniając, że sprawa jest analizowana.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej