RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Pierwszy przypadek omikrona w USA

USA są 24. krajem, w którym wykryto omikrona (fot. Getty Images)
USA są 24. krajem, w którym wykryto omikrona (fot. Getty Images)

Omikron jest już także w Stanach Zjednoczonych. Nowy wariant koronawirusa wykryto u mieszkańca Kalifornii, który wrócił niedawno z Republiki Południowej Afryki. USA są 24. krajem, w którym wykryto omikrona.

USA ostrzegają Rosję. „Atak na Ukrainę będzie miał poważne konsekwencje ekonomiczne”

Mamy dowody na to, że Rosja planuje znaczne agresywne działania militarne przeciwko Ukrainie, a także działania mające zdestabilizować ten kraj od...

zobacz więcej

O wykryciu pierwszego przypadku omikrona poinformował na konferencji prasowej w Białym Domu główny epidemiolog kraju, doktor Anthony Fauci. – Wiedzieliśmy, że to jest tylko kwestia czasu, zanim wykryjemy omikron w Stanach Zjednoczonych – powiedział.

Zarażony omikronem Amerykanin jest w przedziale wiekowym 18-49 lat i mieszka w San Francisco. Z RPA powrócił 22 listopada, a 29 listopada przeprowadzony u niego test na COVID-19 dał wynik pozytywny.

Od tego czasu przebywa w izolacji. U osób, z którymi miał kontakt, wirusa jak dotąd nie wykryto. Tymczasem Biały Dom apeluje do Amerykanów by szczepili się przeciwko COVID ponieważ jest bardzo prawdopodobne iż obecne szczepionki dają pewną ochronę przed omikronem.

– Wiemy, co powinniśmy robić, by się ochronić: zaszczepcie się, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, i weźcie dawkę przypominającą, jeśli minął już odpowiedni czas. Noście też maski w pomieszczeniach zamkniętych z większą liczbą ludzi – apelował doktor Fauci.

W tym tygodniu prezydent Joe Biden ma przedstawić zaktualizowany plan walki z pandemią. Obejmuje on nałożenie na podróżujących do USA obowiązku poddania się testowi na COVID na 24 godziny przez wejściem na pokład samolotu, a nie jak dotychczas w ciągu trzech dni poprzedzających podróż.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej