RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Prezes PGZ: Nie ma planów likwidacji Bumaru Łabędy

Bumar specjalizuje się w obsłudze czołgów Leopard 2A4 (fot. Bumar)
Bumar specjalizuje się w obsłudze czołgów Leopard 2A4 (fot. Bumar)

Polska Grupa Zbrojeniowa nie zamierza likwidować Bumaru Łabędy ani łączyć go z Wojskowymi zakładami Motoryzacyjnymi w Poznaniu – zapewnił prezes PGZ Sebastian Chwałek.

Węglokoks o zaporze na granicy z Białorusią. Ile pójdzie na to stali?

Budowa ok. 187-kilomerowej zapory na granicy polsko-białoruskiej będzie wymagała ok. 51 tys. ton stali, której dostawy w całości zabezpieczy Grupa...

zobacz więcej

Chwałek i wiceminister aktywów państwowych Jan Kanthak, któremu podlega PGZ, przedstawiali w środę sejmowej komisji obrony informację o funkcjonowaniu i planach Grupy.

– Nigdy nie było pomysłu na likwidację Bumaru Łabędy – powiedział Chwałek, odpowiadając na pytania posłów i nawiązując do konsolidacji niektórych spółek, jak dokonana w środę inkorporacja Wojskowych Zakładów Inżynieryjnych w Dęblinie do Huty Stalowa Wola.

Chwałek podkreślił, że Bumar specjalizuje się w obsłudze czołgów Leopard 2A4, a WZMot – wersji 2A5, obydwa zakłady obsługują czołgi T-72 oraz wozy BWP i WZT. – Zależy nam na zwiększeniu zdolności obsługowych i remontowych, będziemy zwiększali liczbę pracowników produkcyjnych w Bumarze Łabędy – zapowiedział.

Przedstawiciele PGZ zapewnili, że modyfikacja T-72 nie przeszkadza ani nie spowalnia modernizacji czołgów Leopard do wersji 2PL, przy obu projektach w Bumarze pracują różne grupy specjalistów, a modyfikacja T-72 to jedno z najkorzystniejszych zleceń dla Bumaru.

Odpowiadając na pytania Pawła Poncyljusza i Bartłomieja Sienkiewicza z KO o opóźnienia programu rozpoznawczego bezzałogowego statku powietrznego Orlik Chwałek poinformował, że trwa opatrywanie umowy aneksami, a ostateczny termin dostaw przedłuży się o 12 miesięcy i ostatnie drony armia powinna otrzymać w 2024 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej