RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Dziennikarze na granicy z Białorusią. Wiceszef MSWiA podał szczegóły [WIDEO]

– Dziennikarze będą mogli pracować i przemieszczać się w pasie przygranicznym, ale tylko pod opieką funkcjonariuszy Straży Granicznej – o tym, jak media będą relacjonować kryzys migracyjny wywołany przez reżim Aleksandra Łukaszenki, mówił w programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP Info Błażej Poboży. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji powiedział także o nowej taktyce, którą stosują szturmując granice migranci.

Podano, gdzie powstanie centrum prasowe na granicy z Białorusią

We wsi Popławce położonej między Sokółką i Kuźnicą na Podlasiu zlokalizowano centrum prasowe dla mediów relacjonujących sytuację na...

zobacz więcej

Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Błażej Poboży mówił w TVP Info, że ze względów bezpieczeństwa dziennikarze będą mogli pracować i przemieszczać się w pasie przygranicznym z Białorusią jedynie pod opieką Straży Granicznej.

Dostęp przedstawicieli mediów, które chcą relacjonować sytuację na granicy polsko-białoruskiej, umożliwia obowiązujące od północy rozporządzenie szefa MSWiA, ministra Mariusza Kamińskiego. Dotyczy ono 183 miejscowości, w których do wczoraj obowiązywał stan wyjątkowy. W środę Straż Graniczna opublikowała komunikat określający zasady dotyczące obecności mediów na granicy polsko-białoruskiej.

Wiceminister Błażej Poboży mówił w TVP Info, że dziennikarze będą poruszać się tylko w grupach, „które w sposób zorganizowany pod kontrolą i opieką funkcjonariuszy Straży Granicznej i Wojska Polskiego będą mogły na ten teren wjechać”.

Wiceszef MSWiA tłumaczył, że „nie może być mowy o takim spontanicznym wejściu na ten teren, jakiego chciałyby niektóre media czy środowiska aktywistyczne, bo jest to po prostu bardzo niebezpieczne”.

– Ta sytuacja każdego dnia przenosi bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia, w związku z tym konieczne jest wprowadzenie mediów, ale pod opieką ochraniających i zapewniających im bezpieczeństwo funkcjonariuszy Straży Granicznej – podkreślił Poboży.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

MON: Bądźcie nadal z Nami, jesteśmy dla Was!

Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej informuje: Każdego dnia otrzymujemy liczne wyrazy solidarności oraz propozycje wsparcia dla żołnierzy...

zobacz więcej

Poboży: Nowa taktyka migrantów i białoruskich służb


Wiceszef MSWiA zwrócił uwagę, że „zmieniła się taktyka białoruskich służb i nielegalnych imigrantów” w czasie ataków na polską granicę. – Wcześniej mieliśmy do czynienia z takimi sytuacjami, do których łatwo było się przygotować, bo przychodziła grupa około 100–150 migrantów, widać było napływające fale, natomiast ostatnio obserwujemy, że są oni podwożeni do granicy przez białoruskie służby niemal w ostatniej chwili przed atakiem. W tym wypadku trudniej jest reagować naszym funkcjonariuszom – powiedział w TVP Info.

W ocenie Pobożego drugim nowym elementem wykorzystywanym przez białoruskie służby i migrantów podczas ataków na polską granicę, jest próba zmylenia naszych funkcjonariuszy.

– Na przykład we wtorek w trzech miejscowościach doszło do próby siłowego przekroczenia naszej granicy. I co ciekawe, w jednym z miejsc rzucana jest kładka na ogrodzenie, co miałoby sugerować, że tu będzie kolejna próba szturmu, a dwa kilometry dalej rozcinana jest koncentrina i tamtędy próbują się przedrzeć nielegalni imigranci – wskazał.

Wiceminister zwrócił uwagę, że podczas ataków na polską granicę pojawiły się nowe elementy „takie, jak ostrzelanie masztów oświetleniowych”.

– Każdy kolejny dzień, każdy kolejny tydzień przynosi eskalację tego kryzysu, jeżeli chodzi o działanie o charakterze prowokacyjnym. Dzisiaj w nocy nasze instalacje oświetlające zostały ostrzelane (…) z kilku pozycji. To było celowe zniszczenie naszych punktów oświetleniowych z użyciem broni pneumatycznej, (…) ale boję się pomyśleć, jaka będzie następna próba – zaznaczył.

Dodał, że „każdej nocy w meldunkach, które otrzymuje kierownictwo resortu, jest mowa także o strzałach oddawanych przez polską stronę”. – Oczywiście są to strzały ostrzegawcze, w powietrze, ale to pokazuje, że sytuacja jest coraz bardziej dramatyczna" –oznajmił.

– O ile prób nielegalnego przekroczenia granicy jest mniej, o tyle mają one zdecydowanie niebezpieczny charakter. (…) Musimy być przygotowani na każdy z możliwych wariantów rozwoju sytuacji i kontynuować zabezpieczenia naszej granicy – wskazał.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej