RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Demokraci zablokują sankcje przeciw NS2? „Stoi za tym administracja Bidena”

Administracja Bidena naciskała na Demokratów w Kongresie (fot. PAP/EPA/CRAIG LASSIG; Alexander Demianchuk\TASS via Getty Images)
Administracja Bidena naciskała na Demokratów w Kongresie (fot. PAP/EPA/CRAIG LASSIG; Alexander Demianchuk\TASS via Getty Images)

Spodziewamy się, że wszyscy Demokraci zagłosują w środę przeciwko nowym sankcjom dotyczącym Nord Stream 2 – powiedział senator Jim Risch, najwyższy rangą Republikanin w komisji spraw zagranicznych i autor poprawki zawierającej nowe sankcje. Polityk nie kryje, że jest zawiedziony postawą Demokratów, którzy jeszcze niedawno „razem z nimi” krytykowali ten niebezpieczny projekt i domagali się sankcji.

Robota u Putina. Zachodni politycy na rosyjskiej liście płac

Jak kupić sobie przychylność Zachodu? Wystarczy czołowym byłym politykom zapewnić sowicie opłacaną pracę. Z takiego założenia wyszedł Władimir...

zobacz więcej

Risch odniósł się w ten sposób do poprawki do budżetu obronnego, nakładającej nowe sankcje przeciwko Nord Stream 2, w tym na podmioty biorące udział w certyfikacji gazociągu. Projekt zakłada też pozbawienie prezydenta prawa odejścia od sankcji, co administracja Joe Bidena zastosowała rezygnując z nałożenia restrykcji na spółkę Nord Stream 2 AG.

Dlaczego Demokraci zmienili zdanie?


We wrześniu druga z izb Kongresu Stanów Zjednoczonych – Izba Reprezentantów, jednomyślnie przegłosowała analogiczną poprawkę dotyczącą sankcji przy poparciu polityków obu partii.

Dlaczego teraz zmienili zdanie? – Trzeba o to zapytać administrację, bo to ona za tym wszystkim stoi – uważa senator. Dodał że, spodziewa się, że przeciwko sankcjom zagłosują wszyscy Demokraci, co oznaczałoby porażkę inicjatywy. Zamiast tego partia rządząca ma przyjąć cały pakiet ostrych sankcji gospodarczych, które jednak weszłyby w życie tylko w przypadku, gdyby Rosja przeprowadziła inwazję na Ukrainę.

Zobacz także: USA ostrzegają Rosję. „Atak na Ukrainę będzie miał poważne konsekwencje ekonomiczne”

„Matka wszystkich sankcji”


Pakiet restrykcji, nazwany przez jego autora, szefa komisji spraw zagranicznych Senatu Boba Menendeza „matką wszystkich sankcji”, objąłby nie tylko Nord Stream 2, ale szereg rosyjskich przedsiębiorstw państwowych, oligarchów, a także transakcje z rosyjskimi obligacjami.

Niemcy starają się odwieść Kongres USA od nowych sankcji na Nord Stream 2

Niemcy starają się przekonać kongresmenów USA, by nie nakładali nowych sankcji przeciwko Nord Stream 2 – poda w niedzielę portal Axios, publikując...

zobacz więcej

Obie poprawki mają być głosowane jeszcze podczas środowej sesji Senatu, choć negocjacje w tej sprawie wciąż trwają. Dzień później pod głosowanie ma trafić cały projekt budżetu obronnego, opiewający na ponad 700 mld dolarów.

Lobbing Bidena i naciski Niemiec


Według informacji PAP, administracja Bidena naciskała na demokratycznych senatorów, by głosowali przeciwko sankcjom, argumentując m.in., że nałożenie proponowanych przez Senat restrykcji nie powstrzymałoby uruchomienia projektu, planowanego na lato 2022 r.

W sprawie tej lobbowała też Ambasada RFN w Waszyngtonie, ostrzegając, że sankcje przeciwko projektowi podważą jedność Zachodu i będą „zwycięstwem Putina”. Z drugiej strony do przyjęcia restrykcji publicznie zachęcał amerykańskich senatorów prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zobacz także: Nord Stream 2 jeszcze nie ruszył, a już jest wykorzystywany do szantażowania Europy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej