RAPORT

Wojna na Ukrainie

Adam Glapiński: To nie jest żadna hiper- czy superinflacja

Inflacja jest lekko podwyższona; będzie też w I kw. 2022 r., a potem powinna się obniżać – ocenił w środę prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. W opinii szefa NBP „sytuacja Polski jest bardzo dobra” – nawet z podwyższoną inflacją.

Blok gazowy Ostrołęka C: PKN Orlen, Energa i PGNiG podpisały aneks

PKN Orlen, należąca do niego Energa oraz PGNiG podpisały aneks do umowy inwestycyjnej bloku gazowego Ostrołęka C – podały w poniedziałek spółki....

zobacz więcej

– To nie jest żadna hiperinflacja, superinflacja; takie określenia są kompletnie aberracyjne. Jest podwyższona inflacja i to dotyczy prawie całego świata – stwierdził Glapiński . W jego opinii obecna sytuacja gospodarcza jest najlepsza, „jaka była od czasów rozbiorów”.

Zdaniem Glapińskiego Polska wychodzi jako pierwsza z większych krajów z kryzysu - z dużą dynamiką. – To jest dynamika ok. 5 proc. wzrostu PKB – przypomniał.

Zobacz także: Co dalej ze stopami procentowymi? Prezes NBP o możliwym scenariuszu

„Wyszliśmy ze wzrostem gospodarczym


– Wyszliśmy ze wzrostem gospodarczym od razu po pandemii. Kontrolujemy sytuację ona jest zbalansowana – wskazał. Glapiński przyznał, że inflacja jest podwyższona. – Będzie też w I kw. 2022 r., potem powinna się obniżać – powiedział. Dodał, że cały rok „będzie powyżej naszego celu inflacyjnego odchylenia górnego”. Dopiero następny rok może być normalny, „chociaż też nie mówię, że na pewno w celu”.

– Jak ktoś kwestionuje cud gospodarczy w Polsce, niech pokaże drugi kraj, który ma lepsze wyniki – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej