RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Siekierą zabił braciszka i rodziców. Sąd wypuścił go na wolność

Marceli C. 9 grudnia może po dwóch latach opuścić areszt. Prokuratura składa zażalenie (fot. PAP/Aleksander Koźmiński)
Marceli C. 9 grudnia może po dwóch latach opuścić areszt. Prokuratura składa zażalenie (fot. PAP/Aleksander Koźmiński)

Prokuratura niezadowolona z decyzji sądu. Sędzia Wiesław Pędziwiatr z Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu zdecydował, że Marceli C., oskarżony o brutalne zabójstwo, może wkrótce wyjść na wolność. 20-latek miał najpierw siekierą zamordować swojego 7-letniego brata, a następnie rodziców. Jego proces toczy się przed Sądem Okręgowym w Świdnicy. Prokuratura zapowiedziała zażalenie na decyzję sądu.

Marceli C. z zarzutami zabójstwa rodziny. Nowe okoliczności

Zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem postawiła prokuratura 18-letniemu Marcelemu C., który jest podejrzany o zabójstwo rodziców i...

zobacz więcej

Marceli C. przebywa w areszcie od niemal dwóch lat. Areszt tymczasowy był przedłużany przez Sąd Okręgowy w Świdnicy. Tamtejszy sąd wniósł wniosek do sądu apelacyjnego, by – zgodnie z przepisami – po przekroczeniu okresu dwóch lat od zatrzymania (czyli 9 grudnia 2019 roku) móc nadal stosować tymczasowy areszt dla oskarżonego.

Tego wniosku sąd apelacyjny nie uwzględnił i nie przedłużył, decyzją sędziego Wiesława Pędziwiatra, tymczasowego aresztu Marcelemu C.

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy w środę zapowiedziała, że złoży zażalenie na decyzję sądu apelacyjnego. – Sąd będzie musiał rozpatrzyć to zażalenie w innym składzie – powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy prok. Tomasz Orepuk. Sprawą ma teraz zająć się trzech sędziów, a nie jeden.

Zbrodnia w Miłoszycach. Jest wyrok za brutalny gwałt i zabójstwo 15-latki

Jest wyrok ws. o gwałt i zabójstwo 15-latki w Miłoszycach w 1996 r. Na karę 25 lat więzienia Sąd Apelacyjny we Wrocławiu skazał w środę Ireneusza...

zobacz więcej

Proces Marcelego C. rozpoczął się w październiku przed Sądem Okręgowym w Świdnicy i toczy się z wyłączeniem jawności.

Szokujące kulisy zbrodni. Siekierą zabił śpiącą rodzinę


Do zabójstwa doszło w grudniu 2019 r. w jednym z domów w Ząbkowicach Śląskich. Według ustaleń śledztwa, Marceli C. zadał rodzicom i 7-letniemu bratu śmiertelne ciosy siekierą w czasie, gdy spali. Następnie upozorował napad rabunkowy na swój dom.

Starał się zatrzeć ślady przestępstwa, próbując spalić i ukryć ubranie, które miał na sobie podczas zdarzenia, oraz siekierę. Po powrocie do domu Marceli C. wszedł na dach i zawiadomił policję o napadzie rabunkowym – relacjonował wcześniej prok. Orepuk.

Po morderstwie i kradzieży chciał uciec z kraju


C. został oskarżony o dokonanie ze szczególnym okrucieństwem trzech zabójstw. Śledczy wskazują, że kierował się motywacją zasługującą na szczególne potępienie. Zabójstwo rodziców zostało dodatkowo zakwalifikowane jako popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, ponieważ po dokonanych czynach, Marceli C. zabrał z domu pieniądze w kwocie 8,7 tys. zł, które planował przeznaczyć na ucieczkę z kraju – wskazują śledczy.

Dała Sebastianowi siekierę, uderzył w głowę 15 razy. Biegli: Dżesika jest poczytalna

17-letnia Dżesika, podejrzana wraz ze swoim rówieśnikiem Sebastianem K. w sprawie zabójstwa siekierą ich znajomego, jest poczytalna i może...

zobacz więcej

20-latek, według prokuratury, przyznał się do zarzutów i złożył wyjaśnienia. Mężczyzna od czasu zatrzymania przebywa w areszcie. Grozi mu dożywocie.

Biegli psychiatrzy nie mają wątpliwości


Prokurator Orepuk dodał, że w toku śledztwa przeprowadzono obserwację psychiatryczną oskarżonego. – Z uzyskanej opinii biegłych lekarzy psychiatrów wynika, że C. był i jest osobą w pełni poczytalną – powiedział prokurator.

Biegli psycholodzy z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. J. Sehna w Krakowie stwierdzili u C. zaburzenie osobowości polegające na braku empatii i wrażliwości, zgeneralizowaną wrogość, a nawet nienawiść wobec otoczenia. Biegli stwierdzili też, że mężczyznę cechuje silny egocentryzm i obwinianie innych, w tym członków swojej rodziny, za niepowodzenia.

Zobacz także: „Czekał, aż położą się spać i wziął siekierę”. Kulisy zbrodni w Ząbkowicach

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej