RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Jest zgoda na ratyfikację traktatu o Eurokorpusie UE i NATO. Prezydent podpisał ustawę

EurEurokorpus to wielonarodowa struktura wojskowa szybkiego reagowania z siedzibą w Strasbourgu (fot. PAP/Paweł Supernak)
EurEurokorpus to wielonarodowa struktura wojskowa szybkiego reagowania z siedzibą w Strasbourgu (fot. PAP/Paweł Supernak)

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę upoważniająca go do ratyfikowania traktatu o Eurokorpusie – poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

„GPC”: to PO chciała zrezygnować z udziału polskiej armii w Eurokorpusie

W Ministerstwie Obrony Narodowej pod przewodnictwem Tomasza Siemoniaka powstawały plany, by ograniczyć rolę Polski w Eurokorpusie, a w dalszej...

zobacz więcej

„Zgodnie z zapowiedzią Prezydenta Andrzeja Dudy z czerwcowego Szczytu NATO zostaniemy państwem ramowym Eurokorpusu (obok Francji, Niemiec, Hiszpanii, Belgii, Luksemburga)” – napisał w mediach społecznościowych szef BBN.

Paweł Soloch podkreślił we wpisie, że jest to „inicjatywa ośrodka prezydenckiego uzgodniona z Ministerstwem Obrony Narodowej”.

Polska od 2002 roku ma status państwa stowarzyszonego. Ratyfikacja traktatu spowoduje, że stanie się pełnoprawnym członkiem Eurokorpusu i będzie mieć wpływ na jego strukturę i zadania. Eurokorpus to wielonarodowa struktura wojskowa szybkiego reagowania z siedzibą w Strasbourgu. Tysiącosobowe dowództwo może dowodzić formacjami bojowymi do 60 000 żołnierzy.

Siły Eurokorpusu mogą być użyte w operacjach wojskowych prowadzonych przez organizacje międzynarodowe jak Unia Europejska, Organizacja Narodów Zjednoczonych i NATO. Mogą one podejmować działania w ramach misji humanitarnych i ratowniczych, a także misji przywracania i utrzymania pokoju. Eurokorpus, mając status dowództwa NATO o wysokiej gotowości, może również podejmować działania na potrzeby Sojuszu - w ramach obrony kolektywnej, zgodnie z artykułem 5 Traktatu Północnoatlantyckiego.

Eurokorpus jest dowodzony rotacyjnie przez generałów wskazywanych przez państwa ramowe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej