RAPORT

Tusk kontra Tusk

Zbrodnia w Miłoszycach. Jest wyrok za brutalny gwałt i zabójstwo 15-latki

Ireneusz M. oraz Norbert B. prawomocnie skazani za zbrodnię miłoszycką (fot. PAP/	Maciej Kulczyński)
Ireneusz M. oraz Norbert B. prawomocnie skazani za zbrodnię miłoszycką (fot. PAP/ Maciej Kulczyński)

Jest wyrok ws. o gwałt i zabójstwo 15-latki w Miłoszycach w 1996 r. Na karę 25 lat więzienia Sąd Apelacyjny we Wrocławiu skazał w środę Ireneusza M., a Norberta B. na 15 lat więzienia. Za tę zbrodnię pierwotnie został niesłusznie skazany Tomasz Komenda, uniewinniony po 18 latach. Wyrok jest prawomocny.

Oskarżony ws. zbrodni w Miłoszycach: Zacząłem dostawać telefony z pogróżkami

– Po rozmowie z rodzicami Małgosi zacząłem dostawać telefony z pogróżkami, że za dużo na ten temat mówię. „Basiura, jak będziesz tak współpracował...

zobacz więcej

O wyroku poinformował przewodniczący II Wydziału Karnego Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu sędzia Bogusław Tocicki. – Sąd utrzymał w mocy wyrok z pierwszej instancji dla Ireneusza M. i wymierzył mu karę 25 lat więzienia, z kolei Norbertowi B. złagodził wyrok i wymierzył karę 15 lat więzienia – powiedział sędzia.

Zbrodnia miłoszycka wstrząsnęła Polską


W środę przed Sądem Apelacyjnym we Wrocławiu zakończyły się mowy końcowe w procesie oskarżonych o zbrodnię miłoszycką. Po naradzie sąd ogłosił wyrok.

Do zabójstwa i gwałtu doszło w noc sylwestrową 31 grudnia 1996 r. Piętnastolatka bawiła się z koleżankami w dyskotece w Miłoszycach pod Wrocławiem. W pewnej chwili wyszła przed budynek. Kilkanaście godzin później znaleziono ją martwą na prywatnej posesji naprzeciwko dyskoteki. Zmarła wskutek wyziębienia organizmu i odniesionych ran.

O dokonanie zbrodni w Miłoszycach prokurator oskarżył Ireneusza M. i Norberta B. Zdaniem śledczych obaj oskarżeni wyprowadzili 15-latkę z klubu, w którym odbywała się dyskoteka sylwestrowa. Obaj mężczyźni mieli – zdaniem prokuratury – użyć wobec Małgorzaty K. przemocy skutkującej licznymi obrażeniami.

Nie pierwszy gwałt skazanego


Ponadto Ireneusz M. został oskarżony o gwałt na innej kobiecie w 2007 r. w Piekarach na Dolnym Śląsku. Ireneuszowi M. w sprawie zbrodni miłoszyckiej postawiono zarzuty w czerwcu 2018 r. Przebywał wtedy w więzieniu skazany za inne przestępstwo. Do dziś jest aresztowany. Norbert B. natomiast został zatrzymany pod koniec września 2018 r. W styczniu 2019 r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uchylił decyzję sądu pierwszej instancji o przedłużeniu mu aresztu. Od tego czasu odpowiadał z wolnej stopy. Został na krótko ponownie aresztowany po wyroku sądu w pierwszej instancji, ale sąd apelacyjny uchylił ten areszt.

Norbert B. nie przyznał się do zarzutów; nie przyznaje się również przebywający w areszcie Ireneusz M.

Tomasz Komenda bezrobotny. „Próbowano mnie wykorzystać, zwolniłem się”

W 2018 r. po 18 latach odsiadki Tomasz Komenda został uniewinniony i wyszedł na wolność. Teraz czeka na gigantyczne odszkodowanie, ale jego życie...

zobacz więcej

We wrześniu 2020 r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu, sąd pierwszej instancji, uznał, że obaj oskarżeni są winni gwałtu ze szczególnym okrucieństwem, w wyniku którego zmarła 15-letnia Małgosia. Skazał obu mężczyzn na 25 lat więzienia. Sąd podkreślił wówczas, że wina i okoliczności popełnienia czynu przez oskarżonych nie budzą wątpliwości. Wskazał przy tym, że oskarżeni działali wspólnie i w porozumieniu z innymi nieustalonymi dotąd osobami.

– Dopuścili się zbiorowego zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem (...) pozostawili ją nagą, leżącą na ziemi i w miejscu ogólnie niedostępnym i nieoświetlonym, a sami wrócili na dyskotekę, nie interesując się jej dalszym losem – mówił wówczas sędzia Marek Poteralski w sentencji wyroku. Sąd podkreślił też wówczas, że w wyniku odniesionych podczas gwałtu obrażeń oraz w wyniku wychłodzenia organizmu 15-latka zmarła.

Tomasz Komenda na wolności


Pierwotnie za zbrodnię w Miłoszycach skazano Tomasza Komendę, który spędził w więzieniu 18 lat. W maju 2019 roku Sąd Najwyższy – po wznowieniu postępowania – uniewinnił go.

Czytaj więcej: Zadośćuczynienie dla Tomasza Komendy. Jest wyrok

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej