RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rekordowy VAT na Węgrzech

Forint
Mieszkańcy Węgier zapłacą bardzo wysokie podatki (fot. flickr.com/00dann)

Parlament w Budapeszcie zaakceptował wniosek rządu o podniesienie VAT od przyszłego roku z 25 do 27 proc. Oznacza to, że od 1 stycznia Węgry, zmagające się z kryzysem finansowym, będą krajem z najwyższą stawką tego podatku w Unii Europejskiej.

Przedkładając wniosek rządu minister gospodarki Gyorgy Matolcsy argumentował, że wprowadzenie tak wysokiego podatku zwiększy szansę Węgier na wyjście z kryzysu gospodarczego. 1 stycznia wzrosną również do 35 proc. podatki dla prywatnych przedsiębiorców.

Towary luksusowe zostaną objęte również 35 proc. stawką VAT. Podwyżki mają pomóc rządowi w zdławieniu deficytu budżetowego. Węgierskie zadłużenie wynosi obecnie 80 proc. Produktu Krajowego Brutto (PKB), a rządowi nie udaje się realizacja planu stabilizacji gospodarki.

21 listopada premier Viktor Orban zapowiedział wznowienie rozmów z ekspertami Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego na temat kolejnej transzy pożyczki. Premier powiedział jednak, że chodzi wyłącznie o „pożyczkę awaryjną, na wszelki wypadek".

źródło:
Zobacz więcej