RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Aly Götz: Większość Niemców nie ma pojęcia, jak potworne represje stosowano w Polsce

Goetz Aly nie ma wątpliwości, że jedynym krajem, który mógł zatrzymać Holokaust, były Niemcy (fot. Hulton Archive/Getty Images)
Goetz Aly nie ma wątpliwości, że jedynym krajem, który mógł zatrzymać Holokaust, były Niemcy (fot. Hulton Archive/Getty Images)

– Terror w Polsce był ekstremalny, większość moich rodaków nie ma pojęcia o skali represji – powiedział niemiecki historyk Goetz Aly, autor książki „Europa przeciwko Żydom 1880–1945”.

„Zginęli, bo byli Polakami”. Premier o niemieckiej zbrodni w Palmirach

Premier Mateusz Morawiecki napisał, że podwarszawskie Palmiry na zawsze pozostaną świadectwem prawdy o zbrodniach niemieckich w czasie II wojny...

zobacz więcej

Aly w swojej książce przytacza historię pogromów ludności pochodzenia żydowskiego od końca XIX wieku. Wiele miejsca poświęca postawie Niemiec wobec Żydów od czasu dojścia do władzy Adolfa Hitlera. Pytany o to, czy można było uniknąć Holokaustu, naukowiec nie ma wątpliwości.

– Jeśli ktoś miałby temu zapobiec, to przede wszystkim sami Niemcy. Czego, jak wiemy, nie zrobili. Dokonany przez Niemców mord był możliwy nie tylko przez istnienie antysemityzmu, ale przez wojnę wywołaną przez Niemcy, przez terror i radykalność prowadzenia tej wojny, najokrutniejszej z wojen nowożytności. Dopiero ten kontekst wojny umożliwił tę potworną zbrodnię, jaką był mord na Żydach – tłumaczy.

– Większość Niemców nie ma pojęcia, jak potworne represje były stosowane w Polsce. We Francji przez całą wojnę można naliczyć ok. 20 masowych egzekucji, w Polsce one się odbywały właściwie każdego dnia. Terror w Polsce i na terenach okupowanych był ekstremalny, stąd możliwości działania i pomocy czy to przez pojedynczych ludzi, czy przez administrację państwa podziemnego, były bardzo ograniczone – tłumaczy.

74-letni Aly zajmuje się badaniem historii III Rzeszy. Jest autorem wielu książek, w których opisuje skalę niemieckich zbrodni podczas II wojny światowej. Do polskich księgarni trafiła niedawno jego najnowsza książka „Europa przeciwko Żydom”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej