RAPORT

Wojna na Ukrainie

Podano, gdzie powstanie centrum prasowe na granicy z Białorusią

Akredytowane media będą miały dostęp do terenu przygranicznego (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Akredytowane media będą miały dostęp do terenu przygranicznego (fot. Sean Gallup/Getty Images)

We wsi Popławce położonej między Sokółką i Kuźnicą na Podlasiu zlokalizowano centrum prasowe dla mediów relacjonujących sytuację na polsko-białoruskiej granicy. Punkt ruszy w najbliższy piątek – podał Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku.

Onet: Flaga Polski kojarzy się z kłótniami i naziolami

Flaga Polski w ostatnich latach kojarzy się głównie z polityką. Z kłótniami o to, kto jest bardziej Polakiem. Z naziolami – czytamy w reportażu...

zobacz więcej

Jak podał PUW w komunikacie opublikowanym w środę na swojej stronie internetowej, o infrastrukturę obiektu zbudowanego na potrzeby dziennikarzy w Popławcach (adres: Popławce 29) zadbała Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. To lokalizacja poza terenem przygranicznym objętym ograniczeniami obowiązującymi od 1 grudnia.

Zasady udzielania akredytacji


W centrum, które ma działać w godzinach 7-21 (z możliwością zmiany w zależności od sytuacji na granicy) będą odbywały się m.in. konferencje prasowe czy – jak podano – specjalne warsztaty z ekspertami od tematyki wschodniej na temat sytuacji geopolitycznej.

Urząd opublikował też zasady udzielania akredytacji. Przyjęto w nich, że z uwagi na sytuację epidemiczną w centrum prasowym jednocześnie może pracować jeden zespół z danej redakcji; w skład jednego zespołu mogą wchodzić maksymalnie trzy osoby. „Z uwagi na konieczność zachowania reżimu epidemicznego, organizator zastrzega sobie prawo do ograniczeń w udzielaniu akredytacji” – podał PUW. Zobacz także: Terespol. Białoruskie służby ostrzelały polski sprzęt wojskowy [ZDJĘCIA]

Maile z wnioskami o akredytację należy kierować na adres media.granica@kprm.gov.pl, zawierające: imię i nazwisko, nazwę redakcji, numer legitymacji prasowej oraz zdjęcie.

Wcześniej SG opublikowała zasady obecności mediów w pasie przygranicznym z Białorusią. Termin i miejsce wizyty wyznaczy miejscowy komendant SG, a propozycje w tym zakresie zgłaszać będą dziennikarze. W wizycie może wziąć udział jeden dziennikarz (w przypadku TV również operator) lub fotoreporter redakcji. Zgłoszenie na adres mailowy akredytacje.kg@strazgraniczna.pl powinno zawierać imię i nazwisko, PESEL (w przypadku braku – informacje o obywatelstwie i numer paszportu), numer telefonu, zaświadczenie z redakcji o współpracy, proponowany termin i miejsce (placówkę Straży Granicznej) wizyty, zgodę na procedurę weryfikacji, a także oświadczenia o świadomości zagrożeń związanych z udziałem w wizycie oraz o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby organizacji wizyty przez Straż Graniczną.

Szkolenie przed wyjazdem na granicę


SG zaznaczyła, że warunkiem uczestniczenia w wizycie jest przejście szkolenia organizowanego bezpośrednio przed rozpoczęciem wizyty. "Warunki do organizowania wizyty zapewnia SG. Straż Graniczna ustala termin trwania wizyty oraz szczegóły trasy, jaką przemieszczają się uczestnicy wizyty w pasie granicznym – biorąc pod uwagę sytuację na granicy i bezpieczeństwo uczestników” – czytamy na stronie SG.

„Cyniczna i brutalna gra” Białorusi. Żaryn: Takie plotki rozpuszczają wśród migrantów

W okolicach Terespola (woj. lubelskie) białoruscy funkcjonariusze ostrzelali z broni pneumatycznej maszty oświetleniowe ustawione przez żołnierzy...

zobacz więcej

Transport uczestnikom wizyty zapewniać będzie Straż Graniczna przy współpracy z Wojskiem Polskim i innymi służbami mundurowymi.

Koniec stanu wyjątkowego. Nowe przepisy


Od środy do 1 marca przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy czy miejscowi przedsiębiorcy. Zgodnie z nowelizacją, która umożliwiła wprowadzenie tego zakazu, na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie na tym obszarze również innych osób, w szczególności dziennikarzy.

Zakaz wprowadzono w 183 miejscowościach w województwach podlaskim i lubelskim przylegających do granicy z Białorusią. Wcześniej na tym samym obszarze, od 2 września przez 90 dni, obowiązywał stan wyjątkowy.

Zobacz także: Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią. Są wyjątki

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej