RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Sytuacja służby zdrowia. Spotkanie prezydenta, premiera i szefa MZ

W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i ekspertów z różnych dziedzin medycyny. Na spotkaniu przedstawiono działania rządu na rzecz poprawy sytuacji w ochronie zdrowia, funkcjonowania Funduszu Medycznego.

Prezydent Duda podpisał ustawę o Funduszu Medycznym

Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę o Funduszu Medycznym. Jego powołanie prezydent zapowiedział w marcu, a pod koniec czerwca złożył w Sejmie...

zobacz więcej

– Spotkaliśmy się, żeby przeprowadzić dyskusję podsumowującą (...) ponad rok funkcjonowania Funduszu Medycznego od czasu uchwalenia ustawy – powiedział prezydent. Zapewnił, że „w najbliższym czasie z Funduszu Medycznego blisko 2 mld zł pójdzie na program modernizacji i rozwoju szpitali i oddziałów pediatrycznych”. – Procedury konkursowe będą uruchomione z początkiem przyszłego roku – powiedział Andrzej Duda. Dodał, że będzie on realizowany w latach 2022/2023. Zwrócił uwagę, że na ten cel dotychczas przeznaczano 3 mld zł na 6 lat.

 Wsparcie leczenia dzieci poza granicami kraju                                     


 Prezydent wskazał, że jest on także odpowiedzią na apel społeczeństwa, by znalazła się pula środków finansowych, wydzielonych przez państwo, „mająca na celu wsparcie możliwości leczenia operacyjnego polskich dzieci poza granicami kraju, w szczególności w sytuacjach, kiedy różnego rodzaju procedury medyczne nie są u nas realizowane”.

Jak ocenił prezydent, Fundusz Medyczny to ważny element całego systemu ochrony zdrowia w Polsce, w szczególności, jeżeli chodzi o dzieci i młodzież. – Tym przede wszystkim kierowaliśmy się – a mianowicie dobrem i ochroną zdrowia dzieci i młodzieży, ustanawiając Fundusz Medyczny jako specjalną formą finansowania czy też dofinansowania systemu ochrony zdrowia – tak, by jeszcze lepiej służył on naszemu społeczeństwu i ochronie zdrowia młodzieży – powiedział Duda.

Prezydent powoła radę ds. ochrony zdrowia

Prezydent Andrzej Duda powoła w najbliższych tygodniach złożoną z ekspertów radę poświęconą tematyce ochrony zdrowia – powiedział wiceszef...

zobacz więcej

 Poprawa sytuacji w pediatrii 


 Obecny na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim premier Mateusz Morawiecki mówił, że  „dzięki Funduszowi Medycznemu będzie mogło dojść do przełomu w kilku obszarach, które do tej pory wymagały specjalistycznego leczenia”. Jak dodał, fundusz będzie służył m.in. poprawie sytuacji w pediatrii.

Szef rządu nazwał Fundusz Medyczny „specjalnie skonstruowanym wehikułem medyczno-finansowym, który ma zasilać cały system zdrowia w finansowanie”.

Morawiecki podziękował prezydentowi za „przychylne spojrzenie” na Polski Ład. Przypomniał, że w programie znajdują się nowe środki przeznaczone na służbę zdrowia. Jak zadeklarował, wspomogą one takie dziedziny medycyny jak onkologia czy choroby rzadkie.

„Musimy reformować system opieki medycznej”    


 Biorący udział w spotkaniu minister zdrowia Adam Niedzielski zauważył, że „żyjemy teraz w rzeczywistości, która jest napiętnowana Covidem”. Zaznaczył, że „niezależnie od tej sytuacji kryzysowej musimy przygotować rozwiązania, które równolegle (...) muszą reformować i zmieniać rzeczywistość funkcjonowania systemu opieki medycznej w Polsce”.

Miliard złotych. Dodatkowe środki na ochronę zdrowia

W 2021 roku planowane dochody budżetowe są zdecydowanie wyższe niż wcześniej planowaliśmy i sięgają do 80 mld zł – podkreślił we wtorek premier...

zobacz więcej

Podkreślił, że uważnie analizowane są opinie ekspertów, ale także pacjentów. – Zbierając te wszystkie dane, informacje pracujemy nad rozwiązaniami, które mają mieć charakter kompleksowy i odpowiadać na najważniejsze wyzwania, z którymi mamy do czynienia – powiedział.

Niedzielski, mówiąc o Funduszu Medycznym wskazywał, że „w bardzo konkretny sposób ukierunkowuje (on) wydatkowanie środków”.

4 mld zł rocznie dodatkowych środków na ochronę zdrowia


Ustawę prezydent podpisał w październiku 2020 r. W sumie dzięki Funduszowi Medycznemu na ochronę zdrowia ma trafić co najmniej 4 mld zł rocznie dodatkowych środków. Przeznaczone zostaną one m.in. na profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób cywilizacyjnych, w tym chorób nowotworowych i chorób rzadkich, a także na lepszą infrastrukturę ochrony zdrowia i dostęp do wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej.

Przeczytaj też: Szef MZ o reformie psychiatrii dziecięcej. „Zaczyna funkcjonować w ramach systemowych”

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej