RAPORT

Wojna na Ukrainie

Węglokoks o zaporze na granicy z Białorusią. Ile pójdzie na to stali?

Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej będzie wymagała ok. 51 tys. ton stali (fot. Shutterstock)
Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej będzie wymagała ok. 51 tys. ton stali (fot. Shutterstock)

Budowa ok. 187-kilomerowej zapory na granicy polsko-białoruskiej będzie wymagała ok. 51 tys. ton stali, której dostawy w całości zabezpieczy Grupa Węglokoks. Na bazie dostarczonych przez Grupę profili i kształtowników powstanie ponad 37 tys. przęseł – wynika z informacji Węglokoksu.

Poroszenko: Potrzebne pilnie sankcje wobec Rosji

Rosyjskie zagrożenie znalazło się na nowym, dużo bardziej niebezpiecznym poziomie – oświadczył w środę były ukraiński prezydent Petro Poroszenko....

zobacz więcej

We wtorek pełnomocnik ds. przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej Marek Chodkiewicz poinformował, iż panele do budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej będą dostarczone przez konsorcjum dwóch polskich spółek – Grupy Węglokoks i Mostostalu Siedlce. W środę prezes Węglokoksu Tomasz Heryszek przedstawił techniczne szczegóły przedsięwzięcia.

Na jakie spółki spada odpowiedzialność?


– Dla nas jest to pewien łańcuch wartości, w którym nasze spółki Huta Łabędy w Gliwicach i Huta Pokój Profile w Rudzie Śląskiej będą odpowiedzialne za produkcję kształtowników i profili zimnogiętych, natomiast rolą spółek Huta Pokój Konstrukcje i ZEM Łabędy będzie – na bazie tych profili – produkowanie, spawanie i ocynkowanie przęseł tej zapory – wyjaśnił prezes Węglokoksu.

Zobacz także: Świetna wiadomość – zapora na granicy powstanie z polskiej stali

Następnie gotowe elementy będą transportowane ze Śląska w wyznaczone miejsca blisko granicy, skąd odbiorą je firmy montujące zaporę. Spółki z Grupy Węglokoksu wyprodukują mniejszą część (kilka tysięcy) gotowych przęseł; pozostałymi zajmie się Mostostal Siedlce, na bazie dostarczonych przez Węglokoks profili i kształtowników. Całą stal do produkcji zabezpieczy katowicka spółka.

Blok gazowy Ostrołęka C: PKN Orlen, Energa i PGNiG podpisały aneks

PKN Orlen, należąca do niego Energa oraz PGNiG podpisały aneks do umowy inwestycyjnej bloku gazowego Ostrołęka C – podały w poniedziałek spółki....

zobacz więcej

– Obecnie rozmawiamy z Mostostalem Siedlce, ustalając szczegóły techniczne, np. jak będzie wyglądać przepływ kształtowników, profili, modułów itd. – poinformował Tomasz Heryszek, potwierdzając, iż trwają prace nad umową konsorcjum, która określi szczegółowe obowiązki stron.

– My będziemy odpowiedzialni za całość i rytmiczność dostaw stali oraz kształtowników, a także produkcję części przęseł. Natomiast Mostostal Siedlce jest odpowiedzialny m.in. za wytworzenie większości przęseł – sprecyzował prezes Węglokoksu.

Jak powiedział, Grupa Węglokoks zgłosiła swój akces do udziału w budowie zapory granicznej, gdy tylko pojawiła się taka inicjatywa.

– W naszej Grupie znajdują się spółki należące do największych producentów tego typu profili stalowych oraz takie, które na co dzień zajmują się produkcją bardzo niestandardowych konstrukcji stalowych. Tym samym jesteśmy bodaj najbardziej w Polsce predystynowani do udziału w budowie zapory, której konstrukcja składa się ze stalowych elementów. Bardzo istotne jest również to, że jesteśmy spółką Skarbu Państwa – podkreślił Heryszek.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– Mówimy o zamówieniu publicznym, które musi być zrealizowane przede wszystkim szybko, sprawnie, przy zachowaniu najwyższych standardów jakościowych. Potrzebna jest pewność i terminowość dostaw. Wybrane do realizacji tego celu konsorcjum gwarantuje, że projekt będzie wykonany w stu procentach jak należy – przekonywał szef katowickiej spółki.

„Zaproponuję, by zaprzestać spekulacji uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla”

Mamy do czynienia z gigantyczną zwyżką ceny emisji dwutlenku węgla – przyznał w rozmowie z „Super Ekspressem” szef rządu Mateusz Morawiecki....

zobacz więcej

Przypomniał, że Węglokoks, w którego grupie kapitałowej są firmy z sektorów górniczego, hutniczego, logistycznego, energetycznego i ciepłowniczego, angażuje się w rozmaite przedsięwzięcia ważne dla Polski i lokalnej społeczności – m.in. spółka uruchomiła w Pyrzowicach szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19; to obecnie jedyna taka placówka w woj. śląskim.

Co się zmieni na granicy?


Jak wcześniej informowali przedstawiciele MSWiA, zabezpieczenie na liczącej ok. 187 km granicy polsko-białoruskiej będzie mierzyło 5,5 m wysokości: 5 metrów to stalowe słupy, zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu tak, aby nie można było przejść na drugą stronę. Zastosowane zostaną także nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą, jak czujniki ruchu wzdłuż całej granicy czy kamery.

Powodem budowy zapory na polsko-białoruskiej granicy jest presja migracyjna. Od 2 września w pasie przygranicznym obowiązywał stan wyjątkowy, natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji obowiązuje tam zakaz przebywania, obejmujący 115 miejscowości w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim. Wprowadzono go na mocy znowelizowanej Ustawy o ochronie granicy państwowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej