RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jedna z polskich tradycji religijnych z rekomendacją do listy UNESCO

Tradycja układania dywanów kwiatowych kultywowana jest od ponad 200 lat (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
Tradycja układania dywanów kwiatowych kultywowana jest od ponad 200 lat (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Kultywowana m.in. w Spycimierzu tradycja układania kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała została zarekomendowana przez UNESCO do wpisania na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości – poinformował PAP burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek.

Dziedzictwo Polski docenione po raz kolejny. Kultura bartnicza na liście UNESCO

Kultura bartnicza została wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. To drugi - po szopkach krakowskich -...

zobacz więcej

Jak zaznaczył burmistrz Uniejowa, w którego gminie położony jest Spycimierz, decyzja komisji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Edukacji, Nauki i Kultury UNESCO otwiera drogę do wpisania tradycji układania kwiatowych dywanów na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Obecnie obejmuje ona blisko 400 wpisów będących wykazem praktyk i zjawisk z całego świata, które pomagają ukazać różnorodność dziedzictwa i podnieść świadomość na temat jego znaczenia.

 Tradycja kultywowana jest od ponad 200 lat                                       


 Wniosek o wpis na Listę UNESCO istniejącej nieprzerwanie od ponad 200 lat tradycji układania kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała, która kultywowana jest w Spycimierzu i czterech wsiach w województwie opolskim – Olszowej, Zimnej Wódce, Zalesiu Śląskim i Kluczu, w marcu 2020 roku złożył minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Wcześniej, w 2018 r. została ona wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Jak przekazał Kaczmarek, oceniająca wniosek komisja nie tylko zarekomendowała wpis na listę, lecz umieściła kwiatowe dywany wśród pięciu najlepiej ocenionych aplikacji. „To pod każdym względem dobrze opracowany dokument. Dokumentacja zawiera w szczególności dobrze przygotowany film wideo, który pokazuje silne zaangażowanie społeczności” – zaznaczono w opinii.

Oficjalne ogłoszenie decyzji o wpisie na listę ma nastąpić podczas XVI sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kultury UNESCO,  którą zaplanowano w dniach 13-18 grudnia w Paryżu.

– Czuję wielką dumę i satysfakcję, że nasza rodzima tradycja ma szansę stać się częścią światowego dziedzictwa. To wielkie uhonorowanie dla mieszkańców ze wszystkich miejscowości parafii Spycimierz - podkreślił burmistrz Uniejowa.

Zabytki Tarnowskich Gór na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Zabytki Tarnowskich Gór, w tym pozostałości po kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku - wyrobiska i szyby górnicze, zostały wpisane w niedzielę na...

zobacz więcej

Wyjaśnił, że lokalne dziedzictwo i chluba Spycimierza była prezentowana nie tylko w Europie, a do wsi przyjeżdżali przedstawiciele wielu krajów. – Weszliśmy także we współpracę z uniwersytetami i zespołami naukowców oraz ekspertów, co zaowocowało gruntownymi badaniami nad zjawiskiem oraz unikatowymi publikacjami o charakterze naukowym – dodał.

W centrum miejscowości powstaje właśnie Centrum „Spycimierskie Boże Ciało” – nowoczesny obiekt z multimedialną ekspozycją o historii układania kwietnych dywanów. Będzie można wziąć w nim udział w warsztatach układania podobnych kobierców lub odbyć wirtualny spacer po Spycimierzu.

Atrakcyjny Spycimierz


Kaczmarek zaznaczył, że inwestycja zbiega się w czasie z ogłoszeniem decyzji UNESCO i docelowo ma sprawić, by goście odwiedzali Spycimierz przez cały rok, nie tylko w święto Bożego Ciała.

Przeczytaj też: Kolekcja płyt Polskiego Radia z września 1939 roku na Liście Krajowej UNESCO

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Mieszkańcy Spycimierza, w tym całe rodziny, od ponad 200 lat układają przed świętem Bożego Ciała kwiecisty dywan, po którym przechodzi procesja. Każda z rodzin dekoruje pas drogi przed swoim domem.

Do tworzenia dywanu mieszkańcy używają m.in. płatków kwiatów, liści kasztanowców, kłosów zbóż i traw, mchu oraz gałązek drzew i krzewów. Wykorzystują też piasek. Zanim powstanie kwiecisty dywan, na drodze wykonywane są rysunki, które następnie są wypełniane roślinami, kamyczkami i piaskiem. Wśród ułożonych motywów dominują kwiaty, serca, symbole religijne i patriotyczne. Od lat do Spycimierza na Boże Ciało przyjeżdżają wierni i turyści z całej Polski, a także innych krajów, aby obejrzeć tę niecodzienną drogę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej