RAPORT

Wojna na Ukrainie

Poroszenko: Potrzebne pilnie sankcje wobec Rosji

Petro Poroszenko wezwał „antyputinowskie” siły na Ukrainie do zjednoczenia się (fot. Denis Bushkovsky\TASS via Getty Images)
Petro Poroszenko wezwał „antyputinowskie” siły na Ukrainie do zjednoczenia się (fot. Denis Bushkovsky\TASS via Getty Images)

Rosyjskie zagrożenie znalazło się na nowym, dużo bardziej niebezpiecznym poziomie – oświadczył w środę były ukraiński prezydent Petro Poroszenko. Wezwał wszystkie siły „antyputinowskie” na Ukrainie do zjednoczenia się.

Sekretarz generalny NATO zapewnia o wsparciu dla Ukrainy

Sekretarz generalny NATO zapewnił, że Sojusz wesprze Ukrainę jako swojego „ważnego partnera” – przekazała we wtorek Agencja Reutera. Jens...

zobacz więcej

Poroszenko powiedział w środę, występując na Forum Bezpieczeństwa w Kijowie, że UE i USA powinny wyznaczyć przedstawicieli, którzy zajęliby się pilnym opracowaniem listy sankcyjnej wobec Rosji. Według niego część sankcji należy wprowadzać już teraz, a następne – w razie kolejnego etapu rosyjskiej agresji –podaje Interfax-Ukraina.

Były prezydent, a obecnie lider opozycyjnej partii Europejska Solidarność, stwierdził, że prezydent Rosji Władimir Putin próbuje podbijać stawki i tworzy atmosferę strachu. Według niego Kreml próbuje zmusić Ukrainę i jej partnerów do kapitulacji.

Zobacz także: Jeszcze dziś rozporządzenie ws. zakazu przebywania przy granicy

Jak zaznaczył, Ukraina potrzebuje dziś zarówno solidarności międzynarodowej, jak i jedności wewnątrz kraju - czytamy w komunikacie partii.

Oznajmił, że głównym wrogiem Ukrainy jest Putin. Wezwał wszystkie „antyputinowskie” siły na Ukrainie do zjednoczenia się.

115 tys. żołnierzy rosyjskich przy granicy


Według ukraińskiego rządu Rosja rozlokowała przy ukraińskich granicach, na Krymie i w Donbasie ponad 40 batalionowych grup taktycznych, w skład których wchodzi 115 tys. żołnierzy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej