RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Gwiazdor CNN zawieszony. Bracia Cuomo i seksskandal

Od lewej: Andrew Cuomo i Chris Cuomo (fot.  Prince Williams/Getty Images; Dia Dipasupil/Getty Images for Tribeca Film Festival)
Od lewej: Andrew Cuomo i Chris Cuomo (fot. Prince Williams/Getty Images; Dia Dipasupil/Getty Images for Tribeca Film Festival)

Stacja CNN zawiesiła dziennikarza Chrisa Cuomo na czas nieokreślony. Powodem jest jego pomoc, jakiej udzielił starszemu bratu, byłemu gubernatorowi Nowego Jorku Andrew Cuomo w czasie, gdy oskarżono go o molestowanie seksualne. Decyzja zapadła po ujawnieniu przez nowojorskiego prokuratora generalnego nowych dokumentów pokazujących rolę Chrisa Cuomo w łagodzeniu skutków seksafery.

„Kiedy zajmiecie się Cuomo?”. Dziennikarz CNN zapytany o zarzuty wobec Demokraty [WIDEO]

Dziennikarz CNN Jim Acosta pojawił się na corocznej Conservative Political Action Conference, na której miał przemawiać m.in. były prezydent USA...

zobacz więcej

Pod koniec listopada Zgromadzenie Stanowe Nowego Jorku ogłosiło wyniki dochodzenia, które zawiera „przytłaczające dowody”, że były gubernator tego stanu Andrew Cuomo molestował seksualnie kobiety.

Kilkanaście pokrzywdzonych kobiet


Demokrata zrezygnował z urzędu w sierpniu, by uniknąć prawdopodobnego procesu impeachmentu w następstwie innego dochodzenia, które wykazało, że molestował seksualnie co najmniej 11 kobiet.

Coumo wielokrotnie zaprzeczał, by miał jakiekolwiek niestosowne kontakty z kobietami i podwładnymi.

Bracia Cuomo w centrum skandalu


Tysiące stron dokumentów ze śledztwa, udostępnionych w poniedziałek przez prokurator generalną Letitię James pokazują, że młodszy z braci Cuomo, dziennikarz stacji CNN, nieustannie naciskał na pracowników gubernatora, by pozwolili mu odgrywać większą rolę w obronie brata. „Musisz mi zaufać” – pisał w wiadomości w marcu tego roku do Melissy DeRosy, sekretarki gubernatora. „Popełniamy błędy, na które nie możemy sobie pozwolić” – argumentował.

Te zakulisowe wysiłki zostały powszechnie uznane za naruszenie etyki dziennikarskiej. We wtorek stacja CNN wydała oświadczenie, w którym poinformowała o zawieszeniu swojego pracownika. „Dokumenty, do których nie mieliśmy dostępu przed ich publicznym wydaniem, budzą poważne pytania. Kiedy Chris przyznał się do tego, że udzielał porad pracownikom swojego brata, złamał nasze zasady i mówimy to publicznie” – czytamy w oświadczeniu cytowanym przez media.

Problemy CNN miała już wcześniej

Skandal w Nowym Jorku. Władze ukrywały liczbę zgonów?

Nawet o 50 proc. zaniżono liczbę zgonów z powodu COVID-19 w domach seniora w Nowym Jorku – poinformowała prokurator generalna stanu Letitia James....

zobacz więcej

Amerykańska stacja już wcześniej miała problem z rodzinnymi relacjami braci Cuomo – w ubiegłym roku, gdy Nowy Jork stał się światowym epicentrum pandemii koronawirusa, zezwolono Chrisowi Cuomo na przeprowadzenie wywiadów z bratem na antenie. „Chwalił jego przywództwo jako gubernatora” – ocenia BBC.

Zobacz także: Nowy Jork: Były gubernator Andrew Cuomo zaniżał statystyki zgonów na COVID-19

„Rodzina na pierwszym miejscu” a molestowanie


Teraz stacja przekonuje, że choć nie miała wiedzy o poziomie zaangażowania dziennikarza w obronę skompromitowanego brata, to „zauważa również wyjątkową pozycję, w jakiej się znajdował i rozumie jego potrzebę postawienia rodziny na pierwszym miejscu, a pracy na drugim”.

Media przypominają, że młodszy z braci Cuomo już w maju tego roku przepraszał za swoje dyskusje z zespołem gubernatora i utrzymywał, że jest zagorzałym obrońcą ofiar nadużyć seksualnych.

Zobacz także: „Molestował młode kobiety”. Wyniki śledztwa ws. gubernatora Nowego Jorku

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej