RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jest zgoda KE na zmianę części procedur azylowych. Wbrew Jourovej i Reyndersowi

Komisja Europejska dopuszcza łatwiejsze deportacje migrantów (fot. Shutterstock/VanderWolf Images)
Komisja Europejska dopuszcza łatwiejsze deportacje migrantów (fot. Shutterstock/VanderWolf Images)

Na wniosek Polski, Litwy i Łotwy Komisja Europejska zgodziła się zmienić część procedur azylowych obowiązujących w Unii. Władze trzech krajów zwróciły się z takim wnioskiem do Brukseli w związku z wykorzystywaniem przez białoruski reżim migrantów do wywierania presji na Wspólnotę. Unijne przepisy azylowe mają być zawieszone na pół roku.

Niemcy popierają polski rząd w działaniach na granicy. Piszą do ambasady

Ambasada RP w Niemczech otrzymuje w ostatnich dniach liczne wiadomości od obywateli niemieckich wyrażających poparcie dla działań rządu Polski na...

zobacz więcej

Chodzi o wydłużenie procedur dotyczących rozpatrywania wniosków o azyl składanych przez migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granice, oraz przetrzymywania ich w ośrodkach tymczasowych. Władze będą miały cztery tygodnie na zarejestrowanie wniosku, a nie – jak obecnie – od trzech do dziesięciu dni. Natomiast rozpatrzenie wniosku może trwać nawet do 16 tygodni.

Ponadto Komisja dopuszcza łatwiejsze deportacje. Kraje będą mogły stosować uproszczone i szybsze procedury przy odsyłaniu migrantów do państw ich pochodzenia. Wśród komisarzy początkowo nie było jednomyślności w tej sprawie.

Zastrzeżenia zgłaszali między innymi komisarze zajmujący się praworządnością – Vera Jourova i Didier Reynders – uznając, że są one wymierzone w migrantów, a nie w białoruski reżim. Przeważyła jednak opinia większości, że należy zgodzić się na wniosek trzech krajów w związku z prowadzonym przez władze w Mińsku atakiem hybrydowym na Unię.

Zobacz także: Litwa ostrzega, że Białoruś zmienia taktykę z migrantami


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej