RAPORT

Wojna na Ukrainie

W środę w Warszawie rozbłyśnie miejska choinka

Choinka, jak co roku, stanie na Placu Zamkowym (fot. PAP/Kacper Rybczyński)
Choinka, jak co roku, stanie na Placu Zamkowym (fot. PAP/Kacper Rybczyński)

1 grudnia, tj. w środę na placu Zamkowym rozbłyśnie 27-metrowa choinka. Lampki na świątecznym drzewku zapali prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Na plac w Watykanie przywieziono choinkę. Świerk z Dolomitów ma 113 lat

Na Plac Świętego Piotra w Watykanie przywieziono we wtorek ogromny świerk, który zostanie w najbliższych dniach udekorowany. Drzewo wysokości 28...

zobacz więcej

Wraz z choinką zaświecą się też inne dekoracje na placu Zamkowym. Reszta świątecznej iluminacji zostanie włączona w weekend.

Tak jak w ubiegłym roku miejska iluminacja rozbłyśnie na pozbawionym drzew pl. Zamkowym i Krakowskim Przedmieściu. Jak poinformował ratusz, „na całej długości ulokowanych zostanie 9 wolnostojących dekoracji”. Główną z nich jest 27-metrowa choinka. W jej sąsiedztwie znajdują się dekoracje: „sprzedawca balonów” i „warszawska katarynka”.

Przy pomniku Mikołaja Kopernika znajdzie się „tramwaj konny”, na skwerze ks. Jana Twardowskiego „figury szachowe” i „szachownica”, a na skwerze Hoovera na przejażdżkę zapraszać będzie „obrotowa karuzela”. Na tym ostatnim skwerze stanie także „altana dla zakochanych”, którzy wspólnie będą mogli się fotografować w niej i przy ulokowanej w pobliżu „kartce z życzeniami”. Do tego dojdzie jeszcze długi na 54 metry „tunel świetlny” przy skwerze ks. Jana Twardowskiego.

Jak co roku przyozdobione zostały też uliczne latarnie. Świąteczne ozdoby zawisły na 108 słupach oświetleniowych na Krakowskim Przedmieściu i 15 na placu Zamkowym. Energooszczędne diody eko-LED zawisły nawet na 63 drzewach.

W opinii ratusza świąteczna iluminacja to w Warszawie już tradycja i sposób na "dodanie miastu uroku". Wg urzędników przynosi też wymierne korzyści. Ratusz przekonuje, że dodatkowe oświetlenie w okresie, w którym ciemność panuje przez niemal 16 godzin na dobę, pozwala rozjaśnić ulice, co "przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa, komfortu i samopoczucia mieszkańców".

Iluminacje, jak podano, składają się z energooszczędnych światełek eko-LED, które zużywają 10-krotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki. „Dzięki temu koszt zasilania dekoracji w tym roku oscylował będzie wokół 1000 zł dziennie. Wydatki na prąd dla świątecznych światełek to tylko 0,4 proc. kosztów zasilania wszystkich miejskich latarni” – przekonuje ratusz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej