RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Cyniczna i brutalna gra” Białorusi. Żaryn: Takie plotki rozpuszczają wśród migrantów

Dochodzą do nas sygnały, że służby białoruskie działają bardzo aktywnie wśród migrantów; rozpuszczają plotki podsycając w nich chęć atakowania naszej granicy, twierdząc, że jest sens dalej przeć na Zachód po to, by dostać się do UE – powiedział rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Terespol. Białoruskie służby ostrzelały polski sprzęt wojskowy [ZDJĘCIA]

W okolicach Terespola (woj. lubelskie) białoruscy funkcjonariusze ostrzelali z broni pneumatycznej maszty oświetleniowe ustawione przez żołnierzy...

zobacz więcej

Żaryn podkreślił w środę na konferencji prasowej, że strona białoruska podejmuje i szuka różnych możliwości eskalowania sytuacji na naszej granicy.

– Dochodzą do nas sygnały o tym, że służby białoruskie działają bardzo aktywnie wśród tych migrantów, którzy są na Białorusi i są pod kontrolą strony białoruskiej. Wśród tych migrantów służby białoruskie rozpuszczają różnego rodzaju plotki, podsycając w nich chęć atakowania naszej granicy, twierdząc, że jest sens dalej przeć na Zachód, żeby dostawać się do Unii Europejskiej – przekazał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Jak dodał, „jedna z takich plotek, o której informują nasze służby, dotyczy rzekomych negocjacji między stroną białoruską a Zachodem”. – Te negocjacje miałyby dotyczyć rzekomej zgody, żeby nasza granica została otwarta dla tych migrantów – zaznaczył Żaryn.

Dla nas jest to brutalna, cyniczna gra strony białoruskiej, która podsyca nadzieję wśród tych osób na zachodniej Białorusi, żeby dalej atakowały naszą linię graniczną. Po to, żeby podejmowały próby przedostania się na stronę polską – mówił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Podkreślił, że „taka agitacja miała również miejsce z ust samego Alaksandra Łukaszenki, który kilka dni temu w Bruzgach zachęcał migrantów do tego, żeby atakować naszą linię graniczną”.

– To wszystko jest cyniczna gra. Strona białoruska ma świadomość i musi mieć świadomość, że linia granicy Polski jest bardzo dobrze strzeżona, że tutaj taktyka Polski jest jasna i się nie zmieni. Widzimy, że białoruska strona celowo eskaluje ten konflikt, narażając migrantów na dodatkowe niebezpieczeństwo – zaznaczył Żaryn.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej