RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Coraz bliżej odbudowy Pałacu Saskiego

W Warszawie powołano spółkę celową odpowiedzialną za odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Bruehla i kamienic przy ul. Królewskiej. Podczas uroczystości na Zamku Królewskim wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział, że spółka zajmie się sprawną i efektywną odbudową zabytkowych budowli w centrum Warszawy.

Prezydent: Pałac Saski musimy zwrócić Warszawie, ale nic nikomu innemu

Dzisiaj odbudowujemy Pałac Saski i musimy go zwrócić Warszawie i Polsce. Ale nic nikomu innemu nie musimy dzisiaj zwracać. I nikomu innemu nic nie...

zobacz więcej

– Decyzja o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Bruehla i kamienic przy ul. Królewskiej dopełnia historyczne założenie architektoniczne, kontynuuje/kończy proces odbudowy Warszawy po zniszczeniach wojennych, ale przede wszystkim jest ważna dla tożsamości polskiej wspólnoty, dla polskiego dziedzictwa historycznego, a także dla przyszłości – mówił Gliński.

Prezesem spółki został Jan Edmund Kowalski, a wiceprezesem do spraw finansowych – Robert Cicirko. W radzie nadzorczej znalazły się osoby wskazane przez prezydenta, premiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a także prezydenta Warszawy.

W odbudowanych gmachach ma się znaleźć siedziba Senatu, Mazowieckiego Urzędu wojewódzkiego, a także instytucji prowadzących działalność kulturalną, edukacyjną lub społeczną.

Czytaj także: Odbudowa Pałacu Saskiego. Senat zdecydował

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej