RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Od dziś w tym kraju testy na koronawirusa są płatne

Test na obecność koronawirusa (fot. Andreas Rentz/2020 Getty Images)
Test na obecność koronawirusa (fot. Andreas Rentz/2020 Getty Images)

Od środy na Litwie testy na obecność koronawirusa są płatne. Ta zatwierdzona przez Sejm decyzja rządu ma przyspieszyć w kraju proces szczepień. Krytycy przekonują, że utrudniając dostęp do testów, utrudnia się walkę z pandemią.

Punkty kontrolne, zakaz poruszania się po kraju. Litwa zaostrza ograniczenia

Litwa walczy z rosnącą liczbą nowych zakażeń koronawirusem i od dzisiaj zaostrza ograniczenia. Nasi sąsiedzi nie będą mogli m.in. swobodnie...

zobacz więcej

Premier Litwy Ingrida Szimonyte podkreśla, że bezpłatne, powszechnie dostępne szczepionki są najskuteczniejszym sposobem walki z COVID-19 i dlatego rząd nie widzi potrzeby opłacania z budżetu państwa testów, które są jedynie środkiem profilaktycznym.

Decyzję likwidacji bezpłatnych testów krytykuje opozycja i prezydent. Podkreślają, że państwo ma obowiązek dbania o ochronę zdrowia i zapewnienia dostępu do wszystkich elementów walki z pandemią, czyli szczepień, testów i leczenia.

Od września na Litwie obowiązuje paszport covidowy. Bez ważnego dokumentu, który uzyskuje się na podstawie przyjętej szczepionki, negatywnego wyniku testu albo po uzyskaniu odporności po przejściu choroby, nie można wejść do wszystkich barów i restauracji, większości sklepów, brać udziału w nauczaniu stacjonarnym na wyższych uczelniach oraz pracować w służbie zdrowia, oświacie i opiece społecznej.

Chcąc uzyskać teraz paszport covidowy na podstawie negatywnego testu, każda osoba musi wydać ok. 70-100 euro miesięcznie. Krytycy wskazują, że nie wszystkich niezaszczepionych stać na taki wydatek. Prognozują, że utrudni to nie tylko walkę z pandemią, ale zwiększy liczbę bezrobotnych.

Język polski obowiązkowy na Litwie. Dla uczniów z polskich szkół

Język polski będzie ponownie obowiązkowym przedmiotem na egzaminie maturalnym w szkołach polskich na Litwie. Dziś w Wilnie wiceminister edukacji...

zobacz więcej

Kiedy testy na koronawirusa za darmo?


Bezpłatnie testy nadal będą mogły wykonać osoby z symptomami choroby, mające kontakt z chorym, przed hospitalizacją, po powrocie z zagranicy; także osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą się szczepić i kobiety w ciąży.

W ramach walki z pandemią na Litwie od kilku tygodni w miejscach publicznych obowiązuje nakaz noszenia wyłącznie masek medycznych lub z filtrami. Od środy maseczki obowiązują wszystkich uczniów; dotychczas uczniowie klas początkowych mogli być bez maseczek.

Na Litwie zaszczepionych jest około 65 proc. mieszkańców. Od miesiąca sytuacja epidemiczna w kraju jest stabilna z tendencją spadkową.

Minionej doby odnotowano 1793 nowe przypadki COVID-19; zmarło 18 osób. Liczba zachorowań na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni w skali kraju wynosi 852,6.

Zobacz także: Litwa zmienia zasady wjazdu m.in. dla przewoźników i pracowników


Po wykryciu nowego wariantu koronawirusa Omikron Litwa nie wstrzymała podróży. Osoby przybywające z południa Afryki są poddawane obowiązkowej izolacji i muszą wykonać dwa testy, – w trzecim i siódmym dniu kwarantanny. W przypadku uzyskania wyniku negatywnego w drugim teście izolację można zakończyć. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej