RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Poboży: Dziennikarze będą wjeżdżali w strefę nadgraniczną pod opieką SG

Wizyty dziennikarzy w strefie nadgranicznej będą miały formę zorganizowaną i będą odbywać się pod opieką Straży Granicznej; można składać wnioski o akredytacje – poinformował wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Poboży. Przedstawiając zasady funkcjonowania mediów na tym obszarze podkreślił, że pozwolą one zagwarantować bezpieczeństwo dziennikarzom i umożliwią pełnienie służby funkcjonariuszom.

Próby nielegalnego przekraczania granicy z Białorusią. Nowe dane SG

Ostatniej doby zanotowano 102 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała w środę Straż Graniczna. Dodała, że...

zobacz więcej

We wtorek Sejm odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie granicy; nowelizację podpisał prezydent Andrzej Duda i została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Na jej mocy rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji od 1 grudnia do 1 marca w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią obowiązywać będzie zakaz przebywania. Zakaz obejmie 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego. To taki sam obszar, na którym wprowadzono stan wyjątkowy.

Na konferencji wiceminister Błażej Poboży przypomniał, że komendant właściwej placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie na tym obszarze również innych osób, w szczególności dziennikarzy.

Jak poinformował, wizyty dziennikarskie na granicy będą odbywały się na podstawie akredytacji wydawanych przez komendanta właściwej placówki SG. Dziennikarze będą wjeżdżali w strefę nadgraniczną pod opieką Straży Granicznej.

Dziennikarze na granicy polsko-białoruskiej


– Od dziś redakcje mogą wysyłać wnioski o umożliwienie uczestnictwa w zorganizowanej formie wjazdu na adres akredytacje.kg@strazgraniczna.pl. Dziennikarze będą wskazywali obszar, który chcieliby odwiedzić, oraz czas – wskazał.

Jak dodał, szczegółowe zasady wjazdu będą opublikowane jeszcze w środę na stronie Straży Granicznej. Wiceminister zapewnił, że komendant SG będzie starał się tak „kompletować” zestaw dziennikarzy, by zapewnić „pełen pluralizm”. – Będziemy starali się, aby każdorazowo w jednym zespole wizytującym byli przedstawiciele telewizji, radia, mediów internetowych – powiedział.

Terespol. Białoruskie służby ostrzelały polski sprzęt wojskowy [ZDJĘCIA]

W okolicach Terespola (woj. lubelskie) białoruscy funkcjonariusze ostrzelali z broni pneumatycznej maszty oświetleniowe ustawione przez żołnierzy...

zobacz więcej

Rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska poinformowała, że ostatniej doby zanotowano 102 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Dodała, że wydano pięć postanowień o opuszczeniu terytorium Polski.

– Ten rok to do tej pory 38 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W tym miesiącu takich prób było około 9 tys. – poinformowała rzeczniczka SG.

– Minionej doby było kilka prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej przez kilkuosobowe lub kilkudziesięciu osobowe grupy osób. Około godziny 18. taka próba miała miejsce w Michałowie. Tutaj zaobserwowaliśmy grupę białoruskich żołnierzy, którzy cięli concentrinę, w lesie zaobserwowaliśmy osoby, które prawdopodobnie czekały na zorganizowanie im tego przejścia przez to ogrodzenie. Na widok naszych patroli wzmocnionych te osoby i żołnierze wycofali się w głąb terytorium Białorusi– mówiła Michalska.

Kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy


Również we wtorek ok. godz. 19 takie próby miały też miejsce w Mielniku.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– Został przerzucony płot przez concentrinę. Nikt nie próbował przejść i nie przeszedł przez ten płot, ale dwa kilometry dalej mniej więcej godzinę później została rozcięta concertina i natychmiast weszła na terytorium Polski 29-osobowa grupa Irakijczyków. Przez ten czas polscy funkcjonariusze byli oślepiani laserem – przekazała rzeczniczka.

Źródło w UE: Będą nowe sankcje na Białoruś

Ambasadorowie państw członkowskich przy UE na posiedzeniu w Brukseli przyjęli sankcje wobec Białorusi obejmujące osoby i podmioty odpowiedzialne za...

zobacz więcej

Jak zaznaczyła Michalska, ułożenie kładki miało na celu zmylenie funkcjonariuszy co do miejsca, w którym miało dojść do nielegalnego przekroczenia granicy. – Osoby zostały zatrzymane i doprowadzone do linii granicy – wskazała.

Około godz. 5 rano kolejna próba nielegalnego przejścia przez granicę miała miejsce na odcinku ochranianym przez placówkę w Nowym Dworze. Tam również została przecięta concertina.

– Nikomu nie udało się przekroczyć linii granicy – powiedziała rzeczniczka.

– Wczoraj około godz. 22 zatrzymaliśmy grupę 17 obywateli Iraku, wśród nich była 14-letnia dziewczynka, która z rodzicami przekroczyła nielegalnie granicę. Skarżyła się na bóle brzucha, została zabrana do szpitala. Jej stan jest stabilny. Są z nią jej rodzice – poinformowała Michalska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej