RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Portugalski rząd wprowadza stan wyjątkowy? Fake news na Twitterze

Fake news dot. Portugalii (fot. Horacio Villalobos#Corbis/Corbis via Getty Images)
Fake news dot. Portugalii (fot. Horacio Villalobos#Corbis/Corbis via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Od 1 grudnia ze względu na wzrost liczby zakażeń koronawirusem Portugalia wprowadza stan klęski żywiołowej. Jednak autor jednego z wpisów twierdzi, że stan wyjątkowy. Sugeruje także, że Portugalczycy zostali oszukani, bo mimo że większość społeczeństwa została zaszczepiona, a dawkę przypominającą przyjął już milion mieszkańców, liczba zakażeń wciąż rośnie. To także jest dezinformacja.

W Portugalii stan klęski żywiołowej z powodu COVID-19. Potrwa do 20 marca

Wchodzący w życie w środę stan klęski żywiołowej potrwa co najmniej do 20 marca – powiadomił w poniedziałek rząd Portugalii. Stan klęski...

zobacz więcej

Portugalski rząd tłumaczy wprawdzie wprowadzenie stanu klęski żywiołowej nadejściem piątej fali pandemii, ale jest ona nieporównywalnie mniej groźna od fali poprzedzającej kampanię szczepień.

Rząd raczej więc dmucha na zimne, tak jak w czasie trwania poprzedniego stanu klęski żywiołowej obowiązującego od 1 maja do 30 września. Został on wtedy wprowadzony już po naprawdę groźnej, zimowej fali zachorowań i zgonów, kiedy w najgorszym momencie na COVID-19 umierały nawet 252 osoby dziennie.

Tymczasem w maju były dni, kiedy nie umierał nikt, a w lipcu, sierpniu i wrześniu notowano najwyżej kilkanaście, a najczęściej kilka zgonów dziennie (dane za Agencją Reutera COVID-19 Tracker).

Szczyt czwartej fali pod względem liczby zachorowań nastąpił 22 lipca. Tego dnia zmarło 16 osób. Zaś w czasie trwającej obecnie w Portugalii piątej fali, 28 listopada zarejestrowano 12 zgonów na COVID-19. Tymczasem, 28 tego samego miesiąca 2020 r. zmarło 87 osób.

Szczepionki działają więc mimo pojawiających się nowych wariantów koronawirusa, tak jak to miało miejsce w przypadku rozpowszechnienia się bardziej zakaźnej delty.

COVID-19 w Niemczech. Przyszły kanclerz za obowiązkowymi szczepieniami

Według informacji pochodzących z kręgów uczestników trwającego szczytu rządu federalnego z rządami landów przyszły kanclerz Olaf Scholz opowiedział...

zobacz więcej

Dr Rafał Mostowy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ tłumaczył już na naszych łamach, że warto się szczepić mimo że szczepionka nie eliminuje wszystkich wirusów i nie chroni stuprocentowo przed zakażeniem, ale chroni przed ciężkim przebiegiem choroby.

„Szczepionki tworzone w ub. roku były naszą najlepszą odpowiedzią na pandemię, eliminującą większość krążących wirusów w momencie, kiedy różnorodność odmian koronawirusa nie była jeszcze tak duża teraz. Obecna sytuacja, kiedy pojawiają się kolejne jego mutacje, przypomina strzelanie do ruchomego celu. Zabijamy sporą część krążących wirusów, ale pojawiają się wciąż nowe. Trwa wyścig z mutacjami. Będziemy więc musieli aktualizować szczepionki, a w międzyczasie jak najszybciej szczepić ludzi” – powiedział Fake Hunterowi Mostowy w marcu br.

W Portugalii właśnie tak zrobiono. Pełną dawkę szczepień otrzymało już prawie 87 proc. Portugalczyków w wieku powyżej 12 lat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej