RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Źródło w UE: Będą nowe sankcje na Białoruś

Ambasadorowie państw członkowskich przy UE na posiedzeniu w Brukseli przyjęli sankcje wobec Białorusi obejmujące osoby i podmioty odpowiedzialne za kryzys migracyjny – przekazało w środę źródło UE. Na liście są linie lotnicze Belavia.

SG: Około 10 tys. cudzoziemców na Białorusi planuje nielegalnie przekroczyć granicę

Według naszych danych na Białorusi jest około 10 tysięcy cudzoziemców, którzy planują przekroczyć nielegalnie granicę – poinformowała rzeczniczka...

zobacz więcej

Sankcje muszą jeszcze zostać formalnie przyjęte na poziomie Rady UE i prawdopodobnie stanie się to w czwartek. Restrykcje polegają na zakazie wjazdu do UE i zamrożeniu aktywów.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że sankcje zostały nałożone na ok. 30 osób i podmiotów, zaangażowanych w sprowadzanie migrantów na Białoruś i represje wobec społeczeństwa obywatelskiego. Kolejny, szósty już pakiet sankcji będzie znacznie większy niż ten, który został przyjęty w środę. Trwają nad nim prace.

15 listopada ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej przyjęli w Brukseli nowe kryteria dotyczące sankcji wobec Białorusi w związku z kryzysem na granicy polsko–białoruskiej.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała wtedy, że nowe sankcje dotkną zarówno osoby związane z reżimem, jak i przedsiębiorstwa. Ważne jest, by reżim Łukaszenki zrozumiał, że jego zachowanie ma swoją cenę – podkreśliła wcześniej szefowa KE.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej