RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Gazeta Polska” obchodzi 195-lecie istnienia

195-lecie istnienia „Gazety Polskiej” (fot. Forum/Tomasz Adamowicz)
195-lecie istnienia „Gazety Polskiej” (fot. Forum/Tomasz Adamowicz)

W środę mija 195 lat od wydania pierwszego numeru „Gazety Polskiej”. Jak deklarują wydawcy, celem pisma zarówno w 1826 r., jak i teraz jest walka o to, aby społeczeństwo polskie nie zapomniało o swojej tożsamości.

Marsz Pokoju w Budapeszcie. Kluby „GP” przejdą wspólnie z „braćmi Węgrami”

Węgrzy świętują 65. rocznicę powstania budapesztańskiego. Z tej okazji w sobotę ulicami stolicy kraju przeszedł Marsz Pokoju. Biorą w nim udział...

zobacz więcej

1 grudnia 1826 r. ukazał się pierwszy numer „Gazety Polskiej”. Jego współzałożycielami byli Maurycy Mochnacki i Ksawery Bronikowski.

Na łamach pisma publikowali m.in.: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Bolesław Prus, Bolesław Lutomski, Jan Gadomski oraz Roman Dmowski.

Jak podkreśla red. naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz, gazeta „od zawsze odpowiadała na wielką potrzebę budzenia ducha narodu”. „Byli ludzie, którzy chcieli tego ducha budzić, i ludzie, którzy chcieli uczestniczyć w tym jako czytelnicy. Mimo upływu 195 lat w tej podstawowej potrzebie nic się nie zmieniło” – zaznacza.

„Pełnimy misję w bardzo różnych warunkach. Dziś one nie są tak trudne, bo dolegliwości, które sprawiają nam sądy, są niczym w porównaniu z tym, co musieli cierpieć nasi poprzednicy skazywani na więzienie w XIX w. Jedno pozostaje niezmienne. Jest to służba wolnej Polsce” – zaznacza red. Sakiewicz.

Czytaj także: „Nie wygasicie Polski”. Kluby „Gazety Polskiej” szykują akcję sprzeciwu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej