RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Sędziowie klaskali Tuskowi. „Wpisałem się w konwencję”

Wśród sędziów był Paweł Juszczyszyn i Waldemar Żurek (fot. Video-KOD)
Wśród sędziów był Paweł Juszczyszyn i Waldemar Żurek (fot. Video-KOD)

Sędziowie i prokuratorzy, kojarzeni z ulicznych demonstracji, oklaskiwali szefa Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska po jego wystąpieniu na urodzinach Komitetu Obrony Demokracji. Rzecznik dyscyplinarny sędziów prowadzi w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Jak tłumaczą się sędziowie? – Wpisałem się w konwencję – oświadczył Waldemar Żurek. – Nie wznosiliśmy żadnych okrzyków – zapewnia Paweł Juszczyszyn.

Łukasz Piebiak: „Iustitia” oraz „Themis” to sędziowskie przybudówki partyjne

Donald Tusk wziął udział w urodzinowej imprezie Komitetu Obrony Demokracji. Przemówienie szefa Platformy Obywatelskiej oklaskiwali m.in. niektórzy...

zobacz więcej

Donald Tusk wziął udział w konwencji Komitetu Obrony Demokracji. Wystąpienie szefa Platformy Obywatelskiej na stojąco oklaskiwali m.in. sędziowie Waldemar Żurek i Paweł Juszczyszyn, podczas gdy sala skandowała „Zjednoczona Opozycja”. W wydarzeniu udział wzięli sędziowie Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia i kilkoro prokuratorów.

Postępowanie wyjaśniające


Rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych poinformował we wtorek, że w związku z doniesieniami dotyczącymi „niegodnych zachowań sędziów prezentujących swoje poglądy polityczne”, zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysław W. Radzik prowadzi od poniedziałku czynności wyjaśniające.

Prowadzone są one „w sprawie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przewinień dyscyplinarnych (...), polegających na uchybieniu godności urzędu przez ustalonych sędziów sądów powszechnych”.

Według rzecznika dyscyplinarnego sędziowie, którzy wzięli udział w konwencji KOD, „wbrew treści art. 178 ust. 3 Konstytucji prowadzili działalność publiczną, nie dającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów”, bo wzięli udział „w politycznym zgromadzeniu organizacji Komitet Obrony Demokracji, gdzie publicznie manifestowali swoje przekonania i poglądy polityczne oraz w aktywny sposób wyrażali aprobatę do wyrażanych tam treści o charakterze politycznym”.

Sędziowie klaskali Tuskowi. „Wpisałem się w konwencję”

Sędziowie i prokuratorzy, kojarzeni z ulicznych demonstracji, oklaskiwali szefa Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska po jego wystąpieniu na...

zobacz więcej

Przywołany przepis konstytucji mówi, że „sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów”.

Żurek i Juszczyszyn tłumaczą


Oko.press twierdzi, że „nie wszyscy sędziowie klaskali po wystąpieniu Tuska i wstawali, gdy schodził ze sceny”. Pracownicy serwisu rozmawiali też z sędziami Żurkiem i Juszczyszynem, którzy oklaskiwali szefa PO.

Waldemar Żurek oznajmił, że „na tym spotkaniu każdy, kto schodził ze sceny, dostawał kurtuazyjne oklaski”.

Wpisałem się w tę konwencję i nie ma w tym nic złego. KOD jest organizacją pozarządową i broni praworządności. Byłem zaproszony, bo dostałem nagrodę „Przyjaciel demokracji” – powiedział.

Sędzia oznajmił, że nie sprawdzał, kogo KOD zaprosił na swoje szóste urodziny. „Wiedziałem, że ma być panel dyskusyjny z politykami. Na spotkaniu było wielu ludzi, których spotykam na ulicy, gdy bronią sędziów i praworządności. Byłem tam dla nich, zawsze będę przy nich stał, bo obrona praworządności jest apolityczna” – podkreśla.

Sędziowie z Tuskiem na urodzinach KOD-u. Kaleta: Tak by to było w Niemczech

Komitet Obrony Demokracji świętował w Gdańsku wraz z Donaldem Tuskiem, sędziami Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia i niektórymi prokuratorami...

zobacz więcej

„Oczywiście władzy się to nie podoba, bo chce nas sędziów zamknąć w klatkach i pokazać, że to ta kasta, co nienawidzi polskiego narodu. Ale my jesteśmy z naszym narodem, zwłaszcza z tymi co bronią zasad i konstytucji” – dodaje.

Z kolei sędzia Paweł Juszczyszyn tłumaczy, że jego oklaski „były kurtuazyjne, wynikały z kultury osobistej, bo każdy mówca je dostawał”.

– To było wydarzenie organizowane nie przez partię polityczną, tylko organizację pozarządową wspierającą praworządność. Miałem informację, że impreza będzie podzielona na trzy części. Że będzie część poświęcona obronie praworządności, zaangażowaniu obywatelskiemu, a dopiero w trzeciej części mieli brać udział politycy. I opuściłem tę trzecią część. Okazało się, że Tusk przemawiał w pierwszej części. Nikt nas o tym nie uprzedził. Nie wznosiliśmy żadnych okrzyków – wskazał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej