RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polska nie wyda reżimowi Łukaszenki represjonowanego Białorusina

Mężczyzna pozostanie w Polsce (fot. PAP/Marcin Obara)
Mężczyzna pozostanie w Polsce (fot. PAP/Marcin Obara)

W warszawskim sądzie odbyła się rozprawa ekstradycyjna obywatela Białorusi Makarego Małachouskiego, którego policja zatrzymała w połowie września w Piasecznie na podstawie międzynarodowego listu gończego. Sąd odmówił ekstradycji mężczyzny, który uciekł przed represjami.

Obywatel Białorusi zatrzymany. Dane Interpolu sprawdzi prokuratura i sąd

Policjanci z Piaseczna zatrzymali w niedzielę 27-letniego obywatela Białorusi. Dane mężczyzny znajdowały się w bazach Interpolu i to na ich...

zobacz więcej

Małachouski wyjechał z Białorusi w listopadzie 2020 roku i jako osoba represjonowana zamieszkał w Polsce na podstawie wizy humanitarnej. 12 września br. policjanci z Piaseczna zatrzymali mężczyznę, jego dane znajdowały się w bazach Interpolu i to na ich podstawie policjanci wykonali czynności.

Rzecznik stołecznej policji nadkom. Sylwester Marczak w rozmowie z portalem tvp.info podkreślił, że mężczyzna został zatrzymany na podstawie danych Interpolu. Dalsze decyzje w tej sprawie – zaznaczał – należą do sądu i do prokuratury. Jak mówił, policja nie jest od weryfikowania danych Interpolu, od tego jest sąd.

Okazało się, że wobec Małachouskiego na Białorusi toczy się motywowana politycznie sprawa karna. Jak podaje Biełsat, oskarżono go o to, że kilka dni po sfałszowanych wyborach, gdy milicja brutalnie pacyfikowała protesty, potrącił funkcjonariusza drogówki.

Krótko po zatrzymaniu na wniosek polskiej prokuratury Małachouski został zwolniony z aresztu. We wtorek przed warszawskim sądem odbyła się rozprawa dotycząca jego ekstradycji. Sąd – informuje Biełsat – odmówił reżimowi w Mińsku wydania poszukiwanego.

„Wcześniej Sekretariat Generalny Interpolu usunął Makarego z bazy osób poszukiwanych międzynarodowym listem gończym. Był to kolejny przypadek wykorzystania przez białoruskie służby Interpolu do prześladowania przeciwników politycznych reżimu Aleksandra Łukaszenki, którzy wyjechali z kraju” – podkreśla stacja.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej