RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Bimbrownia w oborze. KAS przechwyciła setki litrów nielegalnego alkoholu [WIDEO]

640 litrów alkoholu oraz aparaturę służącą do jego nielegalnej produkcji zabezpieczyła KAS (fot. KAS)
640 litrów alkoholu oraz aparaturę służącą do jego nielegalnej produkcji zabezpieczyła KAS (fot. KAS)

640 litrów alkoholu i aparaturę służącą do jego nielegalnej produkcji zabezpieczyła Krajowa Administracja Skarbowa w bimbrowni zlokalizowanej w jednej ze wsi w gminie Sidra na Podlasiu. Działalność prowadzona była w opuszczonej oborze; zatrzymanemu na gorącym uczynku mężczyźnie grozi do roku więzienia.

Brudna gra przemytników. Kontrabanda ukryta w węglu drzewnym i sadzy

Ponad 50 tys. paczek nielegalnych papierosów zagrzebanych w workach z węglem drzewnym wiózł ciężarówką Białorusin. Wpadł w Koroszczynie. Żeby...

zobacz więcej

Służba celno-skarbowa podkreśla, że nielegalna produkcja prowadzona była na dużą skalę, w warunkach urągających jakimkolwiek zasadom sanitarnym.

„W oborze kontrolujący znaleźli linię do produkcji bimbru, w której skład wchodziło m.in. pięć kotłów na zacier, dziewięć palników gazowych i pięć chłodnic. W kilku plastikowych zbiornikach znajdowało się także 230 litrów właśnie wyprodukowanego alkoholu o mocy ok. 55 proc.” – poinformował oficer prasowy podlaskiej KAS Maciej Czarnecki.

Kolejnych 410 litrów bimbru znaleziono w miejscu zamieszkania 59–latka, zatrzymanego na gorącym uczynku. KAS ustala też rolę w tym procederze trzech innych mężczyzn, którzy – nietrzeźwi – również byli na miejscu produkcji. W sprawie wszczęto postępowanie karne skarbowe, rekwirując nielegalny alkohol i sprzęt służący do jego produkcji.

Wieloletnia tradycja


Nielegalna produkcja alkoholu ma w Podlaskiem wieloletnią tradycję, związaną najczęściej z okolicami Puszczy Knyszyńskiej. To tam służba celno–skarbowa i policja zwykle odnajdują leśne bimbrownie.

77-latek zabił trzy szczenięta. Uderzał nimi o podłogę

77-latek z gminy Bobolice w okrutny sposób zabił należące do niego trzy szczenięta. Uśmiercił je, uderzając nimi o podłogę, a następnie zawinął je...

zobacz więcej

Niektóre ze zlikwidowanych w ostatnich latach miały możliwości produkcyjne sięgające nawet kilku tysięcy litrów alkoholu. W sierpniu KAS zlikwidowała bimbrownię w okolicach wsi Rudnica, w której było blisko 700 litrów gotowego alkoholu, z czego ponad 0,5 tys. litrów – w specjalnym podziemnym zbiorniku do magazynowania produkcji.

O popularności bimbrownictwa w regionie świadczy ekspozycja, którą obejrzeć można w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej – instytucji kultury województwa podlaskiego. Wystawa powstała w oparciu o oryginalne elementy fabryczek alkoholu zlikwidowanych przez policję. Oddanie ich na własność muzealnikom było możliwe po prawomocnym zakończeniu postępowań sądowych przeciwko bimbrownikom.

W ostatnim czasie podlaska KAS i policja starają się nie utylizować alkoholu zabezpieczonego w czasie akcji przeciwko bimbrownikom, ale przekazywać np. sanepidowi czy szpitalom na potrzeby działań dezynfekcyjnych związanych z walką z pandemią koronawirusa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej