RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Zaproponuję, by zaprzestać spekulacji uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla”

Mamy do czynienia z gigantyczną zwyżką ceny emisji dwutlenku węgla (fot. Shutterstock/Peter Gudella)
Mamy do czynienia z gigantyczną zwyżką ceny emisji dwutlenku węgla (fot. Shutterstock/Peter Gudella)

Mamy do czynienia z gigantyczną zwyżką ceny emisji dwutlenku węgla – przyznał w rozmowie z „Super Ekspressem” szef rządu Mateusz Morawiecki. Premier był pytany, czy widzi jakiekolwiek szanse, żeby część cen spekulacyjnych wróciła w najbliższej perspektywie do akceptowalnych poziomów.

Najwyższa inflacja w Niemczech od dziesięcioleci. Zaskakuje ekspertów

W październiku inflacja w Niemczech wyniosła 4,5 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku; w związku z tym osiągnęła już najwyższy...

zobacz więcej

Premier odparł, że rosnące ceny węgla mają wpływ na podwyżkę cen budowlanych, podobnie jak we wszystkich przemysłach energochłonnych. „Jeszcze cztery lata temu uprawnienia kosztowały 7 euro, a dzisiaj to jest ponad 70 euro za tonę. 10-krotny wzrost” – zauważył Morawiecki.

To – jak dodał – „automatycznie przekłada się na wyższe koszty żywności, transportu, materiałów budowlanych”.

„Na posiedzeniu Rady Europejskiej w połowie grudnia zaproponuję, aby zaprzestać możliwości spekulowania uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, czyli żeby tylko podmioty energochłonne i inne, które muszą mieć uprawnienia do dwutlenku węgla, mogły nimi handlować, a nie na przykład banki czy fundusze inwestycyjne, które spekulują i w związku z tym windują ceny jeszcze wyżej” – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej