RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Premier: Gdyby Polacy się zaszczepili, święta byłyby spokojniejsze

Mateusz Morawiecki mówił o świętach w czasie pandemii (fot.  PAP/Radek Pietruszka)
Mateusz Morawiecki mówił o świętach w czasie pandemii (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Uważam, że święta Bożego Narodzenia mogłyby być spokojniejsze i jest na to jeszcze czas, gdyby kolejne kilka milionów Polaków się zaszczepiło. Wszelkie dane, które do nas spływają, potwierdzają skuteczność szczepień – mówi premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla „Super Expressu”.

Jakie objawy wywołuje Omikron? Nowe obostrzenia w Polsce od 1 grudnia

Zakaz lotów z siedmiu krajów Afryki i zmiana limitów obowiązujących w instytucjach kultury, kościołach, hotelach, lokalach gastronomicznych i na...

zobacz więcej

Szef rządu został zapytany m.in. o zapowiedziane przez rząd nowe obostrzenia covidowe – o to, jak weryfikować, czy klient, np. kina czy restauracji, zaszczepił się na koronawirusa, czy nie.

„Mówimy o kinach, teatrach czy restauracjach, czyli tych miejscach, gdzie już wcześniej obowiązywały obostrzenia. To nie jest tak, że w Polsce nie obowiązują te zasady” – odpowiedział premier.

Dodał, że zna miejsca, gdzie one są weryfikowane i takie, w których właściciele restauracji czy kin postępują zgodnie z przepisami.

„Ufam, że tak jest w bardzo wielu, jeśli nie w większości miejsc. Zwłaszcza że są one coraz częściej kontrolowane przez służby mundurowe i sanepid. W tych miejscach te limity zostały teraz obniżone. W związku z tym jeżeli ktoś jest zaszczepiony, to już dziś do tego limitu się nie wlicza” – zaznaczył Morawiecki.

Nowy wariant SARS-CoV-2 z dużym potencjałem mutacji. Kolejna epidemia?

W Botswanie zidentyfikowano nowy wariant koronawirusa, który zdołał przedostać się do RPA i Hongkongu. Mnogość jego kolców i potencjał do mutacji...

zobacz więcej

Jego zdaniem także pracodawcy powinni mieć możliwość sprawdzania czy ich pracownik poddał się szczepieniu. „Pytanie, czy uda się wypracować taki kompromis na forum całego Sejmu. Czekam, jak zareagują przedstawiciele partii opozycyjnych” – dodał szef rządu.

Przyznał, że dopuszcza możliwość wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla „pewnych grup zawodowych”. „Gdyby sytuacja się nadal pogarszała, warto byłoby to rozważyć. Na przykład dla pracowników służby zdrowia” – doprecyzował Morawiecki.

Święta Bożego Narodzenia w pandemii


Zapytany z kolei o ewentualne obostrzenia w związku ze świętami Bożego Narodzenia, premier zwrócił uwagę, że COVID-19 ciągle nam towarzyszy.

„Byłem niedawno w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach i tam po raz kolejny usłyszałem, że trzy czwarte osób, które trafiają do szpitala, to osoby niezaszczepione. A wśród tych, które umierają, jest ich jeszcze więcej. Jeśli zdarza się, że umiera osoba zaszczepiona, to prawie zawsze, jak powiedział mi pan doktor, jest to osoba z wieloma innymi chorobami” – powiedział Morawiecki.

Czytaj także: Jan Pospieszalski choruje na COVID-19. „Jestem w grupie ryzyka”

Wariant Omikron. Włoscy badacze wykonali pierwszą fotografię

W szpitalu pediatrycznym Bambino Gesù w Rzymie po raz pierwszy sfotografowano nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron. O osiągnięciu grupy...

zobacz więcej

„Proszę mi pozwolić podkreślić wartość szczepień raz jeszcze. Uważam, że te święta mogłyby być spokojniejsze i jest na to jeszcze czas, gdyby te kolejne kilka milionów Polaków się zaszczepiło. Wszelkie dane, które do nas spływają, potwierdzają skuteczność szczepień” – podkreślił.

Szczepienia najmłodszych


Szef rządu potwierdził też, że planuje zaszczepić swoje dzieci, ponieważ jest zwolennikiem tego typu procedur.

„Tak. Przypomnę tylko, że jeszcze 10 lat temu nikt nie kwestionował szczepień dzieci, nawet najmłodszych, wkrótce po urodzeniu. Wielu rodziców, którzy ten wywiad przeczytają, pewnie sami to potwierdzą. W jakimś stopniu jest to efekt propagandy, także rosyjskiej, i wzbudzenie dyskusji wokół sprawy, która jeszcze do niedawna wydawała się oczywista. Przypomnę, że te akcje, jeszcze sowieckie, zaczęły się w latach 80.” – stwierdził premier.

Dopytywany, czy „cały ruch antyszczepionkowy wymyśliła Rosja”, odparł: „nie wiem, czy wymyśliła, czy na fali pewnego zjawiska wzmocniła je i teraz prowadzi swoją szkodliwą dla wolnego świata politykę”.

Czytaj także: Zaszczepieni w szpitalach: winny wariant Delta. „Trzecia dawka ma sens”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej