RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nowy sondaż. Zmiana poparcia dla PiS i Platformy

Partia Jarosława Kaczyńskiego liderem sondażu (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Partia Jarosława Kaczyńskiego liderem sondażu (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje zdecydowaną przewagę nad Koalicją Obywatelską – tak wynika z nowego sondażu IBRiS dla Onetu. Mimo tego, że partia rządząca notuje spadek, ugrupowania opozycyjne nie zyskują poparcia. Przybywa osób niezdecydowanych.

Większość Polaków pozytywnie ocenia powstanie Wojsk Obrony Terytorialnej

55 proc. Polaków pozytywnie oceniło powstanie Wojsk Obrony Terytorialnej, 23 proc. oceniło je negatywnie – wynika z sondażu Social Changes dla...

zobacz więcej

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, to wzięłoby w nich udział 53,9 proc. ankietowanych. Ponad 23 proc. udzieliło odpowiedzi „raczej nie”, zaś 19 proc. zdecydowanie nie zamierza oddać głosu. Waha się 4,1 proc.

Liderem nowego sondażu jest partia Jarosława Kaczyńskiego, na którą głosować chce 32 proc. respondentów. Onet podaje, że oznacza to spadek poparcia dla partii rządzącej w porównaniu do badania z września, w którym partia zdobyła 36,6 proc. poparcia.

Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska, którą wskazało 22,1 proc. uczestników sondażu. To mniej o 1 pkt proc. w porównaniu do badania z września.

Podium z wynikiem 11,8 proc. zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni. W badaniu sprzed dwóch miesięcy partia byłego prezentera TVN zdobyła 11,5 proc.

Do Sejmu dostałaby się także Konfederacja – 7,1 proc. (-0,9 pkt proc.), Lewica – 7 proc. (-1 pkt proc.) oraz PSL-Koalicja Polska – 6,4 proc. (+2 pkt proc.).

13,7 proc. uczestników badania nie wiedziało, na kogo oddałaby swój głos. W porównaniu z wrześniowym badaniem to więcej o 5,3 pkt proc.

Badanie zostało przeprowadzone próbie 1,1 tys. osób w dniach 26-27 listopada metodą CATI (wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej