RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Oto najdroższe miasto świata. Paryż oddał palmę pierwszeństwa

Tel Awiw wyprzedził Paryż i Singapur (fot. Pixabay)
Tel Awiw wyprzedził Paryż i Singapur (fot. Pixabay)

Tel Awiw wyparł Paryż i Singapur jako najdroższe miasta na świecie – wynika z corocznego badania „The Economist”; gazeta wskazuje, że problemy z łańcuchem dostaw spowodowały wzrost cen w wielu miastach.

Najwyższa inflacja w Niemczech od dziesięcioleci. Zaskakuje ekspertów

W październiku inflacja w Niemczech wyniosła 4,5 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku; w związku z tym osiągnęła już najwyższy...

zobacz więcej

„Tel Awiw, który w zeszłym roku zajął piątek miejsce, po raz pierwszy staje się najdroższym miastem na świecie” – konkluduje „The Economist” publikację wyników badania. Ta pozycja odzwierciedla „siłę izraelskiej waluty, szekla, w stosunku do dolara, ponieważ indeks bierze pod uwagę ceny w Nowym Jorku jako podstawę porównania” – oceniono.

„Po podzieleniu pierwszego miejsca z Zurychem i Hongkongiem w 2020 r. Paryż spada na drugą pozycję, którą w tym nowym wydaniu rankingu zajmuje z Singapurem” – to kolejny wniosek z analiz.

Wzrost cen i efekt COVID-19


Zmierzony wzrost cen jest najszybszy od pięciu lat i wynosi 3,5 proc. „Problemy z łańcuchem dostaw przyczyniły się do wzrostu cen, a COVID-19 i ograniczenia społeczne nadal obciążają produkcję i handel na całym świecie” – zauważa „The Economist”.

Damaszek pozostaje z kolei najtańszym miastem na świecie ze względu na walutę, która kruszy się w stosunku do dolara, a w konsekwencji ceny w dolarach spadają, zaś wojna domowa nadal dziesiątkuje lokalną gospodarkę. Stolica Syrii cierpi z powodu bardzo wysokiej inflacji, podobnie jak Caracas, Buenos Aires i Teheran, który odnotował największy wzrost w rankingu, z 79. na 29. miejsce, oraz sankcji USA prowadzących do niedoborów i wzrostu cen. „Ogólnie na szczycie rankingu dominują miasta europejskie i rozwinięte miasta azjatyckie; miasta północnoamerykańskie i chińskie utrzymują stosunkowo umiarkowane ceny” – wskazano w raporcie. Najtańsze miasta – w dolarach – znajdują się głównie na Bliskim Wschodzie, w Afryce lub uboższych częściach Azji.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Koszty transportu wzrosły w ślad za cenami benzyny, zauważają analitycy, ale tytoń i rozrywka również odnotowały gwałtowny wzrost cen.

– W nadchodzącym roku spodziewamy się, że koszty utrzymania wzrosną jeszcze bardziej w wielu miastach, ponieważ płace w kilku sektorach wzrosną – zauważa Upasana Dutt, autorka badania. – Oczekujemy jednak, że banki centralne ostrożnie podniosą kluczowe stopy procentowe, aby ograniczyć inflację. Wzrost cen powinien zatem zacząć się zmniejszać – dodaje.

„Global Cost of Living Index” opublikowany przez The Economist Intelligence Unit (EIU) ocenia 173 miasta na podstawie cen w oparciu o koszyk ponad 200 produktów i usług.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej