RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zmiany w opłatach za autostrady. Co trzeba wiedzieć? [WIDEO]

Od środy 1 grudnia zmieniły się zasady opłat za odcinki autostrad A2 i A4 zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. O północy zostały podniesione szlabany, a manualny system opłat przestanie działać.

Czy wzrost cen paliw wyhamuje? Zmiany mogą pojawić się po połowie listopada

Wzrosty cen paliw w hurtowniach mogą się przełożyć na stabilizację cen na stacjach benzynowych – oceniają analitycy BM Reflex. Jednak według...

zobacz więcej

Jak wskazała szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska, zmiany dotyczą przede wszystkim samochodów osobowych i motocykli. Od 1 grudnia użytkownicy takich pojazdów opłacą przejazdy płatnymi odcinakami autostrad A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica jedynie w sposób elektroniczny, a system manualny nie będzie już dostępny.

Kierowcy wjeżdżając na płatny odcinek autostrady nie będą się zatrzymywać, żeby pobrać bilet, a zjeżdżając – aby bilet opłacić u inkasenta. Ruch odbywa się płynnie. Manualny System Poboru Opłat został wygaszony, a państwowe odcinki autostrad A2 i A4 zostały objęte wyłącznie systemem e-TOLL.

Kierowcy za przejazd autostradą zapłacą e-biletem autostradowym, który mogą zakupić w nowej aplikacji e-TOLL PL BILET, w aplikacjach partnerów systemu e-TOLL , w sieci dystrybucji stacjonarnej partnerów, za pomocą aplikacji e-TOLL PL lub urządzeń pokładowych przekazujących dane geolokalizacyjne do systemu.

W związku ze zmianą systemu poboru opłat, od 1 grudnia na placach poboru opłat na autostradach A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica obowiązuje nowa organizacja ruchu. Na placach Stryków i Żdżary zostały wyłączone z ruch środkowe pasy. Z kolei na placach Żernica i Karwiany kierowcy mogą korzystać z czterech skrajnych, prawych pasów wjazdowych i wyjazdowych.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Na wszystkich tych odcinkach autostrad nie ma już możliwości pobrania biletu kartonikowego w bileterkach ani opłacenia przejazdu w kiosku u inkasenta. Place Poboru Opłat zostały właściwie oznakowane i obowiązuje na nich ograniczenie prędkości do 50 km/godz. Za przejazd bez opłaty grozi grzywna w wysokości do 500 zł.

PKN Orlen zapowiedział, że od 1 grudnia e-bilety będą dostępne w ponad 230 placówkach znajdujących się w pobliżu płatnych odcinków autostrady; lista stacji paliw, na których kierowcy mogą kupić bilet autostradowy została zamieszczona na stronie: www.orlen.pl/pl/dla-ciebie/stacje. „Sieć punktów sprzedaży e-biletu autostradowego będzie sukcesywnie rozwijana” – dodał PKN Orlen.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej