RAPORT

Wojna na Ukrainie

Światła dla „smartfonowych zombie”

Problem pieszych zapatrzonych w telefony istnieje także u nas (fot. Pexels/TikTok/VeronicaB)
Problem pieszych zapatrzonych w telefony istnieje także u nas (fot. Pexels/TikTok/VeronicaB)

W australijskich miastach Sydney oraz Melbourne powstały sygnalizacje świetlne dla pieszych, którzy nie odrywają wzroku od ekranów smartfonów.

Myślał, że krokodyl jest z plastiku. Tego ataku nigdy nie zapomni

Makabryczne sceny rozegrały się w parku rozrywki na Filipinach. Turysta wszedł do basenu, aby zrobić sobie zdjęcie z 3,5-metrowym krokodylem....

zobacz więcej

W Polsce od kilku miesięcy telewizje nadają reklamy, które sugerują, że osoby wpatrzone w swój smartfon są także odpowiedzialne za wypadki drogowe. Także na przejściach dla pieszych.

Problem nie jest wymyślony, bo wpatrzeni w ekran telefonu ignorujemy zagrożenie ze strony zmotoryzowanych. Australijczycy poszli jednak o krok dalej i zainstalowali podświetlane chodniki w miejscach, gdzie przecinają one jezdnię.

Tysiące polubień


„Światło w poprzek drogi jest czerwone, więc podłoga miga mi na czerwono, a kiedy jest na zielono, można iść!” – napisała VeronicaB obok udostępnionego filmiku. Ten 12-sekundowy klip zebrał już blisko 10 tys. polubień i setki komentarzy od użytkowników mediów społecznościowych oszołomionych innowacyjną technologią.

Portal „Daily Mail Australia” podaje, że ten rodzaj sygnalizacji (TGSI) jest testowany w Australii już od 2017 roku. „Cztery zestawy świateł zostały zainstalowane na rogu Swanston Street i Little Collins Street w Melbourne, a technologię sfinansowała Komisja ds. Wypadków Transportowych stanu Wiktoria, by chronić pieszych zdezorientowanych przez użycie smartfonów” – wskazano.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej